XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sądy. KRS. Jarosław Gowin sugeruje, że sędziowie zapominają o niezawisłości

Sądy. KRS. Jarosław Gowin sugeruje, że sędziowie zapominają o niezawisłości
Jarosław Gowin, jako jedyny polityk w rządzie Beaty Szydło, był w poprzedniej koalicji ministrem. (fot.:twitter.com/nauka_gov_pl)

• Jarosław Gowin podziela oceny o sędziach, które wypowiadają jego rządowi koledzy, w tym ostre zdania o ostatnim wywiadzie profesor Małgorzaty Gersdorf.
• - Jako były minister sprawiedliwości krytycznie oceniam funkcjonowanie immunitetu (sędziowskiego) - mówił też Gowin w piątek (24 lutego).
• Środowisko sędziowskie jest skłócone nie tylko z rządem, w którym pierwsze skrzypce przy zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) wiedzie Zbigniew Ziobro, ale też z Kancelarią Prezydenta.

W piątek (24 lutego) Jarosław Gowin przypomniał opinii publicznej dlaczego determinacja w zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) jest tak ważna dla rządu i ministra Zbigniewa Ziobry. Polityk stwierdził, że sam, jako minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, dostrzegł  ten problem. Jednak w rozmowie wybrzmiało inne zdanie Gowina, o słowach pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf.

Media w piątek cytowały jej wypowiedź dla portalu Onet:

- Przeciętny radca prawny zarabia więcej, niż sędzia sądu rejonowego - mówiła o sytuacji majątkowej sędziów Gersdorf. - 7 tys. to straszne pieniądze? Na tym szczeblu 70 proc. nominacji to kobiety. Zarobki nie są wystarczające, by mężczyźni podejmowali ten zawód. Nieco lepiej jest w sądach okręgowych, ale za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji. A co jest na samym szczycie? - wielu uznało słowa o 10 tysiącach za niedopuszczalne.

Gowin mówił w Polskim Radiu o tym wywiadzie:

- Nie lubię używania ostrych słów. Nie lubię tak mówić, ale to wypowiedź skandaliczna. - Po czym wicepremier połączył ją z innym, osławionym cytatem o "kaście nadzwyczajnych ludzi", którą zasłynęła sędzia Ireny Kamińskiej - To pokazuje, że zapominają o niezawisłości. Powinni tego strzec jak źrenicy oka - powiedział Gowin zaznaczając fakt, że sędzia to zawód zaufania publicznego, mający służyć obywatelom.

Wrócono następnie do sprawy KRS komentując propozycję Zbigniewa Ziobry. Rada ma pewne prerogatywy w sytuacji zatrzymania sędziego na gorącym uczynku. Obok ministra sprawiedliwości, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego oraz sędziego rejonowego, który jest jego bezpośrednim przełożonym, Rada musi zostać powiadomiona o takiej sytuacji. To jedyny przypadek, gdy można sędziego zatrzymać, w innych chroni go immunitet.

- To skomplikowana sprawa - zauważył charakter materii o jakiej rozmawiano wicepremier. - Jako były minister sprawiedliwości krytycznie oceniam funkcjonowanie immunitetu - dopowiedział. Podkreślał ,że zmiany w immunitecie trzeba wprowadzać ostrożnie.

Dla polityka KRS stał się "związkiem prezesów dużych sądów", co w domyśle utrudniło funkcjonowanie tego ciała i sprawiło że reprezentuje ono tylko część środowiska sędziowskiego.

Podobnego zdania był w tym tygodniu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

- Odbierać immunitet powinien Sąd Najwyższy - stwierdził w cytowanej rozmowie Gowin, ale to jego osobista opinia.

Ziobro krytykuje KRS

Dla Zbigniewa Ziobry zmiany w KRS też są konieczne i pożądane. W poniedziałek (20 lutego) polityk akcentował, że jego krytycy (jak prof. Andrzej Zoll) tworzyli działający obecnie, zły system sprawiedliwości w kraju.

Nie jest to łatwy temat dla ministra, bo opozycja, jak i znaczna część środowiska sędziowsko-prawniczego, ma krytyczne zdanie o zmianach. Co więcej sugeruje, że Ziobro ma polityczny nakaz uporządkowania wymiaru sprawiedliwości pod dyktando PiS.

- Jestem za tym, żeby sądy działały profesjonalnie i reprezentowały wysokie standardy etyczne i moralne - mówił w TVP 1 Ziobro. Polityk akcentował, że media w Polsce mają prawo, a nawet obowiązek, opisywać patologie w każdej sferze życia, także w sądownictwie. Dla Ziobry ten przywilej mediów musi być spełniany "niezależnie od tego, czy dotyczy to sędziów czy polityków."

KRS jest też w prawnym sporze z Kancelarią Prezydenta. Andrzej Duda zastrzegł sobie prawo do wybierania nominacji sędziowskich, gdy KRS ocenił i stoi na stanowisku, że prezydent może tylko zatwierdzić nominacje, nie może ich wstrzymać. Ten temat powraca co kilka miesięcy przy kolejnych wnioskach KRS do prezydenta o nominacje. Andrzej Duda czyni tak w oparciu o praktykę prezydencką Lecha Kaczyńskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sądy. KRS. Jarosław Gowin sugeruje, że sędziowie zapominają o niezawisłości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!