XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sądy. Kolejne pisma o zagrożonej niezawisłości sędziów: Themis i Pro Familia

Sądy. Kolejne pisma o zagrożonej niezawisłości sędziów: Themis i Pro Familia
Zbigniew Ziobro nie ma łatwego życia ze środowiskiem sędziowskim. W lutym kolejne stowarzyszenia podnoszą krytykę jego propozycji zmian w wymiarze sprawiedliwości. (fot.:twitter.com/ms_gov_pl)

• Podnoszą się krytyczne głosy w sprawach reformy sądownictwa.
• Zmiany w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury poddała krytyce sądowa organizacja środowiskowa - Stowarzyszenie Sędziów Themis.
• Ta organizacja oraz Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia w lutym wyraziły zaniepokojenie próbą odsunięcia od składu orzekającego jednego z sędziów, który badał i orzekał w procesie dotyczącym śmierci ojca ministra Zbigniewa Ziobry.

Podnoszą się głosy krytyki wobec zmian w sądownictwie, jakie proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Oprócz opozycji, która ma nie najlepsze zdanie o próbach reformy sadów Zbigniewa Ziobry, teraz stowarzyszenia sędziów także wyrażają swój sprzeciw.

9 lutego Stowarzyszenie Sędziów Themis przyjęło stanowisko, w którym czytamy o kategorycznej niezgodzie na zmiany w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Stanowisko dotyczy projektu ustawy z dnia 20 stycznia 2017 roku:

- Pewien automatyzm w uzyskiwaniu stanowiska asesorskiego (brak odrębnego konkursu) oznacza, że kompetencje ministra sprawiedliwości powinny być ograniczane, a nie poszerzane. Ograniczenie roli ministra, przy większej roli pozapolitycznych czynników kształtujących przebieg aplikacji sprawi, że osoba zdająca egzamin sędziowski nabędzie też pierwsze doświadczenia w zakresie roli społecznej, jaką później powinna odegrać jako niezawisły sędzia w niezależnym sądownictwie. Dlatego też krytycznie należy ocenić zmianę sposobu kształtowania Rady Programowej Szkoły - akcentowali sędziowie Themis.

To niejedyny element zmian, który prawnikom, orzekającym w imieniu Rzeczpospolitej, się nie podoba. Podobne emocje budzi też kategoryczne wyeliminowanie z Rady Programowej Szkoły organów reprezentujących inne zawody prawnicze czy też "konsekwentne ograniczanie roli przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa" w Komisji Egzaminacyjnej Szkoły.

Krytyka dotyka też propozycji zmian w asesurze (jednym ze stopni awansu sędziowskiego).

Sędziowie Themis dają tym samym wyraz swojego negatywnego spojrzenia na propozycję, którą w styczniu przedłożyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sędziowie skomentowali też sprawę sadową wokół śmierci ojca ministra

W lutym pojawiło się też drugie stanowisko sygnowane logiem Stowarzyszenia Themis. Drugie jest krótsze i zostało wydane wspólnie ze Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych Pro Familia. Przedmiotem tego pisma jest sprawa pochodna sądowej batalii Zbigniewa Ziobry i jego rodziny, w której walczono o uznanie błędów medycznych, które doprowadziły do śmierci ojca ministra.

- Wyrażamy zaniepokojenie w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi przebiegu procesu z oskarżenia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego rodziny - można było przeczytać w drugim stanowisku. - Tuż przed zakończeniem tego procesu prokurator wszoł postępowanie karne dotyczące decyzji procesowej sędziego i powołując się na ten fakt złożył wniosek o wyłączenie sędziego od orzekania w sprawie śmierci Jerzego Ziobry. Takie działanie stanowi oczywistą i bezprecedensową próbę nacisku na niezawisłego sędziego - podniesiono mocne oskarżenie. - Do tej pory podobne zachowania były stosowane wyłącznie przez strony zmierzające do nieuzasadniony przedłużania postępowań sądowych. W przypadku zmiany sędziego proces karny musi toczyć się od początku.

Podpisani pod tym drugim listem członkowie zarządów obu stowarzyszeń popierają w nim także stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) z 10 lutego 2017 roku. W tym popieranym dokumencie KRS wyraża wyraźny sprzeciw wobec działań rządu "w przedmiocie zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych z działalnością prokuratury".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Sądy. Kolejne pisma o zagrożonej niezawisłości sędziów: Themis i Pro Familia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!