Są zmiany dotyczące posiedzeń Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Są zmiany dotyczące posiedzeń Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego będą odbywały się w siedzibie MSWiA, a nie jak wcześniej w KPRM (fot. twitter/MSWiA)

• Posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego będą odbywały się w siedzibie MSWiA, a nie jak wcześniej w KPRM. 
• Gospodarzem KWRiST będzie minister wpraw wewnętrznych i administracji.

Do tej pory Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego na posiedzenia plenarne zbierała się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od spotkania lutowego gospodarzem KWRiST będzie minister wpraw wewnętrznych i administracji. Jak się dowiedzieliśmy, stało się tak na prośbę ministra Mariusza Błaszczaka.

Współpraca konieczna, ważne dochody JST

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapytany przez PortalSamorzadowy.pl o współpracę samorządów z rządem w ciągu pierwszych stu dni jego funkcjonowania odpowiedział, że trudno o taką ocenę, ponieważ to dopiero drugie posiedzenie komisji wspólnej, przez trzy miesiące nie była ona zwoływana.

- Mamy nadzieję, że rząd zajęty reformami, które wprowadzał, nie dyskutował ze stroną samorządową o sprawach istotnych dla samorządu z tego właśnie powodu, ale teraz wejdziemy na normalną drogę współpracy. Zależy nam na stabilizacji strony dochodowej samorządów, chcielibyśmy podjąć dyskusję o ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – zapowiedział Krzysztof Żuk.

Komisja uzgodniła siedem projektów

Podczas środowego spotkania komisja wspólna uzgodniła siedem projektów aktów prawnych. Obok rozporządzeń przedłożonych przez pozostałe resorty, przyjęła także opracowany przez szefa MSWiA projekt w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać plany operacyjno-ratownicze. Określa on wymagania, jakim powinny odpowiadać wewnętrzne i zewnętrzne plany operacyjno-ratownicze, w szczególności formę sporządzenia planów, zakres zagadnień oraz zakres terytorialny planów. Projekt rozporządzenia zostanie przyjęty w porozumieniu z ministrami – środowiska, rozwoju i obrony narodowej.

Plany operacyjno-ratownicze opracowuje się w celu m.in. lepszego przygotowania się na wypadek wystąpienia awarii przemysłowych i ograniczania ich skutków. Przepisy ochrony środowiska nakładają na prowadzącego zakład o dużym ryzyku dla środowiska i ludzi, obowiązek opracowania takich planów.

Czytaj całość na: portalsamorzadowy.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!