REKLAMA

Rzepliński: do końca roku Trybunał wyda ok. 60 wyroków

  • Autor: bad/PAP
  • 28 czerwca 2016 20:53
Rzepliński: do końca roku Trybunał wyda ok. 60 wyroków Rzepliński: każda z trzech władz (ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza) musi równoważyć się wzajemnie. Fot. trybunal.gov.pl

Prawdopodobnie ok. 60 wyroków wyda do końca roku Trybunał Konstytucyjny - poinformował prezes TK Andrzej Rzepliński senatorów z komisji ustawodawczej.

We wtorek komisja omawiała Informację TK o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK w 2015 r. Wkrótce ma się nią zająć cała Izba.

W wystąpieniu przed komisją Rzepliński mówił, że każda z trzech władz (ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza) musi równoważyć się wzajemnie. Wszystkie one są zobowiązane do współdziałania; władza sądownicza jest niezależna od innych - przypomniał. Podkreślał, że sądy i trybunały mają pełną samodzielność w rozpoznawaniu i w orzekaniu - co musi się odbywać bez żadnej ingerencji.

"Dotyczy to także ministra sprawiedliwości" - dodał prezes TK. Zaznaczył, że w 2015 r. TK uznał za nieuprawnione przyznanie ministrowi prawa wglądu do akt każdej sprawy sądowej. Innych propozycji zmian co do sądów bez zmiany konstytucji nie można wcielać w życie - podkreślił.

Nawiązując do wyroków TK ws. zmian autorstwa PiS w ustawie o Trybunale, Rzepliński powiedział, że "stanowienie podstaw działania TK w procedurze naruszającej procedurę stawia TK w trudnej sytuacji". Dodał, że dochodzi do tego nieodebranie przez prezydenta przysięgi od trzech osób, wybranych do TK przez poprzedni Sejm na podstawie przepisu uznanego przez Trybunał za konstytucyjny oraz wybór w ich miejsce przez obecny Sejm innych osób. "Wcześniej do takich zdarzeń nie doszło" - dodał.

Prezes TK zapewnił, że Trybunał "stara się pracować normalnie, choć brak trzech sędziów to potężna wyrwa w TK". Jak mówił, od marca Trybunał wydał kilkanaście wyroków i "prawdopodobnie do końca roku wyda ich ok. 60" .

Podkreślił, że obowiązek wykonywania wyroków TK ciąży na wszystkich podmiotach. Przypomniał, że to Senat inicjuje powstawanie przepisów wykonujących wyroki o niekonstytucyjności danego zapisu prawa. W 2015 r. takich inicjatyw było cztery (w 2014 r. - 14). "Mam nadzieję, że Senat będzie kontynuował tę tradycję" - dodał prezes TK

Pytany przez senatorów, która władza w ramach trójpodziału władz ogranicza TK, Rzepliński odparł: "Trybunał nie stanowi prawa; jest tylko +negatywnym ustawodawcą+". Dodał zarazem, że to przecież tylko Sejm wybiera sędziów TK - jak podkreślił - "oby zawsze z najwyższą uwagą".

Według informacji TK, w 2015 r. TK wydał 63 wyroki oraz 110 postanowień o umorzeniu postępowań. 35 razy uznał niekonstytucyjność zaskarżonych przepisów. W 2015 r. wpłynęły do TK w sumie 623 wnioski, pytania prawne i skargi konstytucyjne (najwięcej w historii TK).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA