REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich będzie współpracował z Naczelną Radą Lekarską

  • Autor: GP
  • 10 czerwca 2016 12:17
Rzecznik Praw Obywatelskich będzie współpracował z Naczelną Radą Lekarską Moment podpisania umowy między RPO, a Naczelną Rady Lekarską. (fot.:rpo.gov.pl)

• Podpisano porozumienie między Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, a Naczelną Radą Lekarską.
• W ramach współpracy, lekarski samorząd będzie przygotowywał ekspertyzy dla RPO.

Adam Bodnar i Maciej Hamankiewicz, czyli odpowiednio Rzecznik Prawo Obywatelskich i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podpisali 10 czerwca umowę o współpracy przy realizacji zadań Krajowego Mechanizmu Prewencji.

Lekarze włączą się w proces opracowywania ekspertyz dla biura Rzecznika. Pracę tę podejmą osoby wyznaczone przez okręgowe izby lekarskie.

Czytaj: NSZZ Solidarność proponuje nowe prawo o handlu w niedzielę

Krajowy Mechanizm Prewencji to organ wizytujący ustanowiony na podstawie protokołu fakultatywnego do konwencji międzynarodowej. Dokument precyzuje materię zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Realizację tej konwencji w Polsce powierzono Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

W ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji sprawdzane są warunki i sposób traktowania w miejscach pozbawiania wolności. Nie tylko w zakładach karnych, ale również w szpitalach psychiatrycznych czy domach pomocy społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA