Rządowy program digitalizacji dóbr kultury idzie jak po grudzie

Rządowy program digitalizacji dóbr kultury idzie jak po grudzie
W obecnym tempie nie da się zrealizować programu udostępnienia dobr kultury w internecie (fot. pixabay.com)

• W ramach rządowego programu udostępniania dóbr kultury w internecie wydano tylko 8,4% zaplanowanej kwoty.
• MKiDN nie dostosowało prawa autorskiego do potrzeb udostępniania dóbr kultury w internecie.
• W obecnym tempie terminowa realizacja rządowego programu „Kultura+” będzie niemożliwa.

Były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zapowiadał, szerokie udostępnienie zbiorów muzealnych, bibliotek i archiwów w internecie. Dzięki digitalizacji zbiorów publiczność miała otrzymać dostęp nawet do najcenniejszych i najbardziej chronionych zabytków, książek i dokumentów archiwalnych.

Ambitne założenia

W 2007 r. uruchomiono program „Dziedzictwo Kulturowe”, a następnie - w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Kultura+”, przyjętego w 2010 r., rozpoczęto digitalizację najcenniejszych zbiorów.

Szacunkowy całkowity koszt digitalizacji państwowych zasobów w 2009 r. określono na 2,3 mld zł. Projektem objęto tylko dobra kultury w instytucjach prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministra Kultury, m.in.: blisko 64 tys. budynków ujętych w rejestrze zabytków, 12 mln muzealiów, 260 km bieżących archiwaliów, 6,2 mln książek i starodruków oraz 410 tys. godzin nagranych materiałów audio i 259 tys. audiowizualnych.

Dzięki temu właśnie programowi uruchomiono projekt „Polona” czyli udostępnienie w internecie najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej, łącznie z tymi, do których do tej pory mieli dostęp tylko specjaliści i to na specjalnych zasadach. Program wystartował bardzo ostro, ale niestety zaraz po starcie tempo jego realizacji znacznie spadło.

W okresie 2011-2014, na digitalizację narodowych dóbr kultury wydano ok. 197 mln zł., czyli zaledwie 8,4% zaplanowanej kwoty.

Słaba realizacja pod kontrolą NIK

Realizacja programu była przedmiotem kontroli Najwyższej Izby Kontroli. NIK pozytywnie oceniła dobór przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytków i eksponatów do digitalizacji, ale jednocześnie kontrolerzy zwróciła uwagę, że MKiDN rozpoczynając program „Kultura+” nie dysponował pełną wiedzą na temat faktycznych potrzeb w zakresie digitalizacji.

Negatywnie oceniono to, że w rządowym programie pominięto dobra kultury znajdujących się w posiadaniu samorządowych instytucji kultury. Ministerstwo nie posiadało też informacji o zakresie digitalizacji już prowadzonej przez samorządowe instytucje kultury w ramach środków własnych samorządów. Tym samym na początku procesu nie było wiadomo dokładnie, ile zabytków i dóbr kultury powinno zostać poddanych digitalizacji, ani w trakcie - na jakim etapie jest cała operacja.

Jako jedną z najpoważniejszych nieprawidłowości NIK wskazała to, że Naczelne Archiwum Cyfrowe i Filmoteka Narodowa, instytucje pełniące kluczową rolę w digitalizacji zbiorów archiwalnych i kinematografii, nie posiadają własnych siedzib. Utrudnia to racjonalne planowanie inwestycji, w tym digitalizacji posiadanych zasobów.

Utrudnienia natury prawnej i finansowej

Do końca 2014 r. udostępniono 9,6 mln skanów zdigitalizowanych materiałów. Było to o ponad 30 proc. mniej materiałów niż zaplanowano. Jednym z czynników opóźniających ten proces były przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ministerstwo nie opracowało modelu udostępniania, rozpowszechniania i wykorzystywania zdigitalizowanych zasobów kultury. Nie powstał, chociaż była zapowiadany projekt ustawy o narodowym zasobie audiowizualnym, mający zlikwidować bariery prawne uniemożliwiające gromadzenie i udostępnianie w internecie zdigitalizowanych dóbr kultury.

Na niskie tempo realizacji projektu wpływa to, że większość instytucji kultury oraz archiwów nie jest w stanie finansować pracowni digitalizacyjnych oraz procesu digitalizacji z własnych środków. Bez zagwarantowania odpowiedniej infrastruktury digitalizacyjnej nie jest bowiem możliwe upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego w internecie i zapewnienie dostępu do niego mieszkańcom wsi i małych miast, co było jednym z celów rządowego programu.

Bez przyspieszenia działań, przy utrzymaniu tylko obecnego tempa prac, zakończenie digitalizacji wybranych zbiorów w planowanym przez MKiDN terminie (do 2020 r.) nie będzie możliwe.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!