Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Rząd weźmie się za doktorów. Model kariery akademickiej i awansu zawodowego do zmiany

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Rząd weźmie się za doktorów. Model kariery akademickiej i awansu zawodowego do zmiany
Nikt nie wątpi, że w zakresie nadawania stopni naukowych potrzebne są zmiany. /fot.pixabay

• Rząd deklaruje kompleksową zmianę przepisów w obszarze szkolnictwa wyższego.
• System oceniania ludzi nauki oderwał się od rzeczywistości, a potrzeba uregulowania ścieżki zawodowej akademików jest coraz pilniejsza?
• Spór o przyszłość tytułów doktorów habilitowanych nadal jest nierozstrzygnięty.

- Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” wniosło petycję w sprawie zmian stopni naukowych, w której stara się udowodnić, że warto byłoby podjąć raz jeszcze temat zniesienia stopnia doktora habilitowanego oraz doktora habilitowanego sztuki – relacjonowała Urszula Augustyn (PO), wiceprzewodnicząca Komisji ds. Petycji, podczas posiedzenia w środę (13 grudnia).

Wnioskodawcy opracowali projekt ustawy, zakładający zniesienie tych stopni argumentując, że nie ma przesłanek, by twierdzić, że przy zatrudnianiu doktorów habilitowanych poziom naukowy uczelni jest wyższy.

- To szalenie ważne problemy - mówili posłowie w dyskusji. - System oceniania ludzi nauki
w naszym kraju oderwał się od rzeczywistości – podkreślała Magdalena Kochan (PO).

Zdaniem posłanki Augustyn kłopot polega na tym, że w środowisku naukowym dyskusja na ten temat budzi ogromne emocje i kontrowersje. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników.

- Przy czym mniejsze znaczenie ma to, z jakim tytułem mamy do czynienia - większe, jaką on ma wagę – podkreślała Urszula Augustyn.

Ścieżka awansu akademickiego wymaga uregulowania

Zastępca przewodniczącego Komisji poseł Andrzej Smirnow (PiS) podkreślał, że Polska i kraje postkomunistyczne są jedynymi, gdzie obowiązuje sztywny system stopni i tytułów naukowych, ale co gorsze, jest on ściśle związany ze stanowiskami. W uczelniach technicznych średnia wieku uzyskiwania tytułu profesora, dla których rezerwowane jest wiele akademickich stanowisk, to 60 lat.

- Dlatego potrzebna jest szybka debata na ten temat. To mógłby być początek innowacyjności, którą tak bardzo chcielibyśmy widzieć w gospodarce – dodał Smirnow. - Nie chodzi tylko o stopnie naukowe. Pilnego uregulowania wymaga też ścieżka awansu akademickiego, różnicowanie uczelni, bo czym innym jest uczelnia o charakterze zawodowym, a czym innym zajmująca się naukami stosowanymi - wyjaśniał.

Co ze stopniem doktora habilitowanego?

Marcin Czaja, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego i Kontroli MNiSW zapewnił, że kierownictwo MNiSW podjęło inicjatywę zmiany przepisów w obszarze szkolnictwa wyższego. – Już w 2014 r. przedstawiciele Biura Analiz Sejmowych, biura legislacyjnego Sejmu, Rządowego Centrum Legislacji zwracali uwagę, że przepisy te wymagają uporządkowania, a właściwie przygotowania od początku, bo system staje się coraz mniej czytelny - mówił Czaja.

- W planach ministerstwa jest uporządkowanie tego stanu. Jednym z niezbędnych elementów nowych ustaw będzie model kariery akademickiej, awansu zawodowego. Dyskusja nad utrzymaniem bądź wyłączeniem z systemu stopnia doktora habilitowanego wówczas na pewno się odbędzie.

Dyrektor dodał, że zamierzeniem ministerstwa jest, by zmiany były przygotowane
w dyskusji ze środowiskiem naukowym i akademickim. Będzie zatem możliwość przedstawienia parlamentowi projektu, który, być może, będzie kompromisem.

Dlatego zwrócił się do komisji o nie procedowanie projektu o likwidacji stopnia doktora habilitowanego do czasu podjęcia tych prac przez MNiSW.

- Projekt Stowarzyszenia "Wieczyste" nie uwzględnia szeregu zmian legislacyjnych, które trzeba wprowadzić w wyniku zniesienia stopnia doktora habilitowanego w szkolnictwie wyższym oraz w ustawie o stopniach i tytule, w ustawie o finansowaniu nauki czy o PAN - twierdził Marcin Czaja.

Posłowie postulowali jednak, żeby go nie odkładać, pomimo słabych stron.

Posłowie zdecydowali jednak, by wystąpić do Marszałka Sejmu z prośbą o przedłużenie
o trzy miesiące debaty nad projektem ustawy oraz postanowili skierować prośbę o opinię do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Rząd weźmie się za doktorów. Model kariery akademickiej i awansu zawodowego do zmiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!