Rząd przyjął rekomendacje zespołu ws. systemu ratownictwa

Rząd przyjął rekomendacje zespołu ws. systemu ratownictwa
Jak poinformowało MSWiA, zespół przeanalizował funkcjonowanie systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego w pięciu najbardziej poszkodowanych gminach każdego z dotkniętych nawałnicami województw (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Całodobowy obieg informacji w administracji samorządowej i osiągnięcie pełnej funkcjonalności Regionalnego Systemu Ostrzegania - m.in. takie rekomendacje znalazły się w sprawozdaniu międzyresortowego zespołu, które przyjął rząd.

• W sprawozdaniu z prac zespołu znalazł się m.in. zapis o "konieczności uproszczenia procedur regulujących udział sił zbrojnych w działaniach ratowniczych i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, a także o zasadach udziału wolontariuszy na miejscach takich zdarzeń".

• "Aby umożliwić wysyłanie SMS-ów z ostrzeżeniami konieczne są zmiany w ustawie Prawo telekomunikacyjne" - podało MSWiA.

• Jedną z rekomendacji zespołu jest zapewnienie całodobowego obiegu informacji w administracji samorządowej.

Zespół wskazuje także ma potrzebę zmian prawnych m.in. ustawy o zarządzaniu kryzysowym, konieczności uproszczenia procedur regulujących udział sił zbrojnych w działaniach ratowniczych i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Podkreśla też, że aby umożliwić wysyłanie SMS-ów z ostrzeżeniami, konieczne są zmiany w ustawie Prawo telekomunikacyjne.

Międzyresortowy "Zespół do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego" powołała premier Beatę Szydło po sierpniowych nawałnicach, które przeszły nad Polską. Zadaniem zespołu było podsumowanie działań oraz wypracowanie rekomendacji.

W wyniku nawałnic, które dotknęły ponad 170 gmin, zginęło 6 osób, w tym 2 harcerki obozu w Suszku w Pomorskiem. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. W akcji ratunkowej i pomocowej brało udział 149 jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej i 1534 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Jak poinformowało MSWiA, zespół przeanalizował funkcjonowanie systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego w pięciu najbardziej poszkodowanych gminach każdego z dotkniętych nawałnicami województw. Były to m.in.: Chojnice, Czersk i Brusy z Pomorskiego; Koronowo i Gostycyn z województwa kujawsko-pomorskiego; miasto i gmina Gniezno z Wielkopolski; Grabica i Łask z województwa łódzkiego oraz Wińsko z Dolnego Śląska.

"Po analizie stwierdzono, że lokalne systemy reagowania, funkcjonujące w oparciu o Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, działały prawidłowo" - poinformowało MSWiA.

W sprawozdaniu z prac zespołu znalazł się m.in. zapis o "konieczności uproszczenia procedur regulujących udział sił zbrojnych w działaniach ratowniczych i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, a także o zasadach udziału wolontariuszy na miejscach takich zdarzeń".

Zespół przeanalizował również działanie systemu powiadamiania ratunkowego. Jak podkreślono, w czasie frontu burzowego - 11 i 12 sierpnia - w związku z nadmiernym obciążeniem poszczególnych Centrów Powiadamiania Ratunkowego, zgłoszenia, które nie mogły być obsłużone we właściwym terytorialnie CPR były przekazywane do mniej obciążonych w tym czasie ośrodków.

Wśród rekomendacji zespołu znalazły się także: nowelizacja ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz zakończenie prac nad ustawą regulującą kwestie ochrony ludności. Jak podkreślono, konieczne jest włączenie Regionalnego Systemu Ostrzegania do systemu alarmowania i ostrzegania, a także podjęcie prac "nad osiągnięciem pełnej funkcjonalności RSO", jeśli chodzi o powiadamianie ludności o zagrożeniach z wykorzystaniem wiadomości tekstowych na danym obszarze.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przyjął rekomendacje zespołu ws. systemu ratownictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!