XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd przyjął projekt nowelizacji dotyczącej sędziów

Rząd przyjął projekt nowelizacji dotyczącej sędziów
Rząd chce wprowadzić zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów i obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w Biuletynie Informacji Publicznej (fot.rm.gov.pl)

Jawność oświadczeń majątkowych sędziów i nową karę dyscyplinarną dla nich przewiduje przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt nowelizacji dwóch ustaw.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt zmian przygotował wiosną resort sprawiedliwości.

Jawność oświadczeń

Rząd chce wprowadzić zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów i obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zgodnie z projektem, składając fałszywe oświadczenie majątkowe - sędzia popełni przestępstwo i poniesie za nie odpowiedzialność karną, a nie, jak dotychczas, tylko dyscyplinarną.

Zmiany dotyczą też przewlekłości postępowania - sąd będzie uwzględniał łączny dotychczasowy czas jego trwania, tj. od momentu wszczęcia postępowania do chwili rozpoznania skargi - niezależnie od tego, na jakim etapie skarga została wniesiona.

Wysokie rekompensaty

Założono, że za przewlekłość postępowania będą przyznawane wysokie rekompensaty: od 2 tys. do 20 tys. zł - jednak nie mniej niż 1 tys. zł za każdy rok trwania postępowania dotkniętego przewlekłością.

Ponadto projekt gwarantuje, że postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i prokuratorów nie będą się kończyły przed upływem okresu przedawnienia.

Przewidziano wydłużenie okresu, w którym będzie można wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego z 3 do 5 lat od chwili popełnienia czynu. Przewidziano też wydłużenie przedawnienia dyscyplinarnego z 5 do 8 lat, w przypadku wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przed upływem 5 lat.

Przewidziano wprowadzenie nowej kary dyscyplinarnej, polegającej na obniżeniu wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 5 do 15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat. Określono też inne niż dotychczas skutki niektórych orzekanych kar dyscyplinarnych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rząd przyjął projekt nowelizacji dotyczącej sędziów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!