Rząd przyjął projekt dotyczący doradców restrukturyzacyjnych

Rząd przyjął projekt dotyczący doradców restrukturyzacyjnych
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. (fot. Min. Sprawiedliwości)

Działalność doradców restrukturyzacyjnych ma być nadzorowana przez ministra sprawiedliwości - zakłada projekt noweli ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, który w poniedziałek (30.10) przyjęła Rada Ministrów.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, ustawy Prawo upadłościowe oraz ustawy Prawo restrukturyzacyjne, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Nowelizacja wzmocnić ma nadzór nad działalnością doradców restrukturyzacyjnych, a także zwiększyć przejrzystość systemu ich powoływania oraz powierzania spraw "o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa ekonomicznego i obronności państwa osobom o najwyższych kwalifikacjach i dużym doświadczeniu w prowadzeniu postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych".

Minister sprawiedliwości będzie mógł zawiesić lub cofnąć licencję doradcy restrukturyzacyjnego, który "uporczywie lub w sposób rażący naruszył prawo przy wykonywaniu swoich czynności".

Jak wskazuje Centrum Informacyjne Rządu obecne przepisy dotyczące doradców restrukturyzacyjnych nie zapewniają kompleksowego i w pełni skutecznego kontrolowania sposobu wykonywania tego zawodu, gdyż ograniczają się do konkretnego postępowania sądowego, a zatem uniemożliwiają ocenę tej profesji w szerszej perspektywie.

- To zawód ważny dla bezpieczeństwa systemu gospodarczego i pojedynczych obywateli - zaznaczono. Dodano, że licencja doradcy restrukturyzacyjnego uprawnia do wykonywania funkcji nadzorcy lub zarządcy przedsiębiorstwa restrukturyzowanego oraz syndyka w postępowaniu upadłościowym. Przedstawiciele tego zawodu zajmują się również upadłością konsumencką.

- Obecny system licencjonowania i nadzoru nad doradcami restrukturyzacyjnymi nie gwarantuje sprawnego przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego w przedsiębiorstwie prowadzącym działalność skomplikowaną biznesowo - napisano. Jak wyjaśniono, chodzi o to, że umożliwia on pełnienie tych funkcji osobom bez odpowiedniego doświadczenia.

- Nie ma też podstaw do szybkiej administracyjnej reakcji na poważne uchybienia, gdy nadzór sądowy nad tą działalnością okazuje się niewystarczający. Dlatego resort sprawiedliwości przygotował regulacje, które prowadzą do rozwiązania tych problemów - czytamy.

Podkreślono, że minister sprawiedliwości - niezależnie od nadzoru sądowego - będzie nadzorował osoby mające licencje doradców restrukturyzacyjnych.

- Nadzór ten nie będzie się odnosił do oceny czynności wykonanych bezpośrednio na polecenie, za zezwoleniem lub zgodą sądu albo sędziego komisarza - wyjaśniono.

W ramach tego nadzoru minister sprawiedliwości będzie mógł zawiesić lub cofnąć licencję doradcy restrukturyzacyjnego, który "uporczywie lub w sposób rażący naruszył prawo przy wykonywaniu swoich czynności". Będzie to jednak wymagało uprzedniego wysłuchania doradcy oraz - jeżeli zachodziłaby taka potrzeba lub na wniosek doradcy restrukturyzacyjnego - przeprowadzenia wizytacji lub lustracji jego działalności.

Wprowadzono ponadto ogólne kryteria, którymi powinien kierować się sąd wyznaczając doradcę restrukturyzacyjnego do pełnienia funkcji (np. syndyka) w konkretnym postępowaniu sądowym. W takim przypadku sąd musi uwzględnić liczbę spraw, które doradca aktualnie prowadzi.

- Chodzi o to, aby jego nadmierne obciążenie nie przekładało się negatywnie na terminowość i sprawność czynności, które będzie podejmował w kolejnych postępowaniach - zaznaczono.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przyjął projekt dotyczący doradców restrukturyzacyjnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!