Rząd przeciwny relokacji uchodźców. Jak to uzasadnia?

Rząd przeciwny relokacji uchodźców. Jak to uzasadnia?
W ocenie rządu kwestia automatyzmu i relokacji uchodźców przez państwa członkowskie UE tworzy mechanizm, który stanowiłby jedynie czynnik przyciągający emigrantów. Zachęcałby ich jeszcze bardziej do podejmowania prób przedostania się do UE (fot. Shutterstock)

- To dziś najbardziej gorąca sprawa - mówił Jakub Skiba, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas środowego sejmowego posiedzenia komisji ds. Unii Europejskiej. Poinformował posłów o stanowisku rządu wobec wniosku rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustalającego mechanizm relokacji i wyznaczania kryteriów dotyczących przyjmowania uchodźców.

Nie automatyzmowi i narzucaniu kwot

- Biorąc pod uwagę błędne założenia leżące u podstaw idei takiego systemu, rząd sprzeciwia się próbie kryzysowego utworzenia mechanizmu relokacji. Nie możemy zgodzić się na rozwiązania, które pozbawią państwa członkowskie wpływu na ten proces , przede wszystkim zaś na liczbę uchodźców, którzy mieliby trafić do danego państwa. Nie zgadzamy się na wysokość odgórnie narzucanych kwot i  automatyzm w redystrybucji osób – mówił wiceminister Skiba.

Propozycja KE zakładała automatyczne uruchomienie procesu redystrybucji uchodźców z państwa członkowskiego dotkniętego nagłym napływem osób wymagających ochrony międzynarodowej. Mechanizm ten uruchamiany byłby  przez RE, a kwoty naliczane według algorytmu uwzględniającego m.in. PKB oraz liczbę mieszkańców.

Dolewanie oliwy do ognia

W ocenie rządu kwestia automatyzmu i relokacji uchodźców przez państwa członkowskie UE tworzy mechanizm, który stanowiłby jedynie czynnik przyciągający emigrantów. Zachęcałby ich jeszcze bardziej do podejmowania prób przedostania się do UE.

- Naszym celem powinno być maksymalne ograniczenie takich zdarzeń i skupienie się na pomocy uchodźcom, jak najbliżej ich ojczyzn, aby ułatwić im powrót gdy sytuacja ulegnie poprawie. W ocenie rządu odgórnie narzucona obligatoryjność nie oddaje ducha solidarności i stawia państwa członkowskie w trudnej sytuacji. Zmusza je do przyjęcia dużej liczby osób wymagających ochrony międzynarodowej – podkreślał wiceminister.

Taka sytuacja generowałaby znaczące koszty . Jednocześnie przedstawione propozycje nie uwzględniają zmieniających się kierunków, z których płyną zagrożenia migracją , co w przypadku Polski dotyczyłoby kierunku wschodniego, związanego z sytuacją wewnętrzną Ukrainy.

Zdecydowany sprzeciw rządu budzi także przekazanie szerokich uprawnień na rzecz KE, która miałaby, bez udziału państw członkowskich, wpływać na sytuację na ich terytorium. - Uważamy to za rozwiązanie niedopuszczalne. Największym priorytetem rządu jest bezpieczeństwo polskich obywateli. Biorąc to pod uwagę będziemy prezentowali stanowisko negatywne – podkreślał Jakub Skiba.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Wiceminister poinformował też  posłów o stanowisku rządu wobec aktów  prawnych przedstawionych przez jurysdykcję luksemburską będących w zakresie kompetencji MSWiA. Jednym z nich jest wniosek Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie swobodnego przepływu osób i przedsiębiorstw poprzez uproszczone przyjmowanie niektórych dokumentów urzędowych w UE. 

Dodał, że Polska popiera cel rozporządzenia czyli eliminację barier na rynku wewnętrznym oraz  swobodny przepływ osób. - W projekcie wskazano, że nie nakłada on obowiązku wydawania dokumentów niezgodnych z porządkiem prawnym danego państwa członkowskiego, np. dotyczących związków partnerskich – podkreślał wiceminister deklarując, że rząd zaakceptuje to rozporządzenie.

Zaakceptowana została przez rząd dyrektywa dotycząca ochrony danych przylatujących pasażerów w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym ich wykrywaniu i ściganiu. Posłowie z Komisji ds. UE dowiedzieli się, ze podczas grudniowego posiedzenia Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych poruszone zostaną  zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych przylatującego pasażera.

Jeden automatyczny system ma przyczynić się do sprawnego wykrywania i poszukiwania osób  powiązanych z terroryzmem. 

 

 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przeciwny relokacji uchodźców. Jak to uzasadnia?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!