Rząd debatuje nad obniżeniem wieku emerytalnego

Rząd debatuje nad obniżeniem wieku emerytalnego
Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

• Opinia rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego będzie podjęta formalnie w najbliższych tygodniach.
• Projekt opinii jest znany i był prezentowany - poparcie dla prezydenckiego projektu, w którym nie ma stażu pracy, jako elementu umożliwiającego przejście na emeryturę.

Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy. Związki zawodowe wspólnie popierają obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, ale chcą dodatkowej możliwości przejścia na emeryturę, po przepracowaniu 35 lat okresów składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Pracodawcy nie zgadzają się na to.

"Odnosimy się do tego, co jest w propozycji pana prezydenta - czyli przywrócenia obniżonego wieku emerytalnego i tego typu rozwiązanie popieramy. Nie odnosimy się do rzeczy, których w projekcie nie ma" - powiedziała PAP  minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Pytana o proponowaną przez związki możliwość przejścia na emeryturę w zależności od stażu pracy powiedziała, że takie warianty były analizowane. Jest to "szalenie kosztowne rozwiązanie" - dodała minister.

Zobacz: Schetyna: Zarządzony przez PiS audyt to czysta polityka

Wiceszef resortu rodziny i pracy Marcin Zieleniecki powiedział PAP, że po tym jak w poniedziałek zespół Rady Dialogu Społecznego nie doszedł do wspólnego stanowiska w sprawie prezydenckiego projektu, we wtorek ministerstwo rozpoczęło konsultacje międzyresortowe opinii rządu. "Wcześniej nie ruszaliśmy z formalnym stanowiskiem. Czekaliśmy na uzgodnienie opinii związków i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego" - podkreślił Zieleniecki.

Wyjściowa opinia resortu byłą prezentowana wielokrotnie - m.in. podczas pierwszego czytania prezydenckiego projektu w Sejmie, podczas prac komisji i w trakcie wysłuchania publicznego - zaznaczył wiceminister. "To stanowisko - jego projekt - jest gotowe i znany, tylko formalnie nie ma charakteru stanowiska uzgodnionego" - wyjaśnił.

Wiceminister ocenił, że ani brak formalnego stanowiska rządu, ani jego nieobecność w poniedziałek na spotkaniu zespołu nie były przeszkodą do tego, by strona społeczna w Radzie - związki zawodowe i pracodawcy - porozumiała się w sprawie zmian w ustawie. "Byli na spotkaniu dwaj nasi urzędnicy w randze dyrektora departamentu, również wcześniej zawsze służyliśmy danymi, czy pomocą podczas ich prac" - podkreślił Zieleniecki. "Nasza rola przy ewentualnym porozumieniu strony społecznej była jedynie obserwacyjna" - dodał.

Konsultacje międzyresortowe potrwają dwa tygodnie - podał. "Poczekamy, aż pozostali ministrowie przedstawią swoje stanowisko i liczymy, że dość szybko będzie wspólna opinia rządu" - mówił PAP wiceminister.

Nie chciał się wypowiadać, kiedy ustawa mogłaby zostać uchwalona i wejść w życie. "Projekt jest w Sejmie, we wtorek posiedzenie podkomisji, to parlament będzie decydował kiedy zostanie przyjęty" - przypomniał.

W poniedziałek zespół Rady Dialogu Społecznego zajmujący się opiniowaniem prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego nie wypracował wspólnego stanowiska. Oznacza to formalne zakończenie negocjacji i brak stanowiska RDS w sprawie ustawy - przedstawione zostaną stanowiska poszczególnych organizacji.

We wtorek (10 maja) późnym popołudniem spotka się powołana w marcu sejmowa podkomisja, w której obecnie znajduje się prezydencki projekt. Przedstawiciele rządu, organizacji związkowych i pracodawców zapowiadają udział w tym posiedzeniu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd debatuje nad obniżeniem wieku emerytalnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!