REKLAMA

Rząd chce zaoszczędzić na wynagrodzeniach. Będą zwolnienia w edukacji i urzędach?

  • Autor: PAP/JS
  • 09 czerwca 2016 08:16
Rząd chce zaoszczędzić na wynagrodzeniach. Będą zwolnienia w edukacji i urzędach? Minister finansów chce obniżyć koszty pracy w sferze budżetowej (fot. Flickr Kancelaria Premiera)

• Minister finansów chce obniżyć koszty pracy w sferze budżetowej.
• W praktyce oznacza to zwykle, że albo wynagrodzenia pracowników budżetowych będą rosły wyraźnie wolniej, albo państwo zacznie zwalniać.

Rząd chce zaoszczędzić na wynagrodzeniach 14 mld zł. Bez zmniejszenia zatrudnienia w urzędach czy edukacji raczej się nie obędzie - informuje "Rzeczpospolita"

Minister finansów Paweł Szałamacha ma ambitny plan obniżenia kosztów pracy w sferze budżetowej. W 2015 roku wydatki na cel sięgnęły ogromnej kwoty 182 mld zł, czyli 10,2 proc. PKB. Choć były lata, gdy wynagrodzenia rosły szybciej, to minister chce je obniżyć do historycznie niskiego poziomu 9,4 proc. PKB. Oznacza to zmniejszenie płac o 14 mld zł - pisze gazeta.

Na razie rząd nie przygotował planu, ale redukcja wydatków w praktyce oznacza zwykle, że albo wynagrodzenia pracowników budżetowych będą rosły wyraźnie wolniej niż PKB, albo państwo zacznie zwalniać. "Taki ambitny cel może osiągnąć, zamrażając płace oraz redukując zatrudnienie" - podkreśla Aleksander Łaszek, główny ekonomista fundacji FOR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • prawda jest okrutna! 2016-06-09 10:42:04
    Obniżenie stopy życiowej przy niskich zarobkach Polaków, skończył się tragicznie dla każdej partii rządzącej jak przez ostatnie 25lat, dublowanie chorego systemu doprowadzi kraj do upadku, przykład Grecja biurokracja. 50%należałoby zwolnić Urzędników, szkolnictwo potrzymać!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA