REKLAMA

Rząd chce się rozprawić z trującymi piecami i najgorszej jakości węglem

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 15 czerwca 2016 08:03
Rząd chce się rozprawić z trującymi piecami i najgorszej jakości węglem Ministerstwo Rozwoju planuje, aby nowe przepisy dotyczyły wszystkich kotłów na paliwa stałe o mocy poniżej 1 MW (fot. Shutterstock)

• Rząd chce zakazać sprzedaży najbardziej trujących pieców i ograniczyć handel najgorszej jakości węglem.
• "Gazeta Wyborcza" pisze o nowych standardach emisyjnych i uregulowaniach spalania, które miałby obowiązywać już od przyszłego roku.

Jak informuje dziennik, rząd chce wprowadzić standardy emisyjne dla kotłów węglowych o mocy do 1 MW oraz uregulować spalanie odpadów węglowych do 2017 r.

Ministerstwo Rozwoju planuje, aby nowe przepisy dotyczyły wszystkich kotłów na paliwa stałe o mocy poniżej 1 MW, czyli również tych znajdujących się w szkołach, ośrodkach zdrowia czy budynkach użyteczności publicznej. Regulacje będą dotyczyć poziomu emisji zanieczyszczeń, konstrukcji kotłów i ich sprawności. Eksploatować będzie można jedynie kotły automatyczne, w których podajnik pobiera paliwo ze zbiornika uniemożliwiając w ten sposób spalanie np. odpadów.

Zobacz też: Kiedy KE otrzyma informacje ws. TK? Szydło: W odpowiednim terminie

Ministerstwo Energii chce z kolei wprowadzić zakazać spalania najbardziej szkodliwych odpadów węglowych. Jak wyjaśnia w "GW" przedstawiciel resortu, wymagania zawartości siarki, wartości opałowej, wymiaru ziarna czy zawartości wilgoci będą dotyczyć węgla kamiennego, brykietów, pelletów zawierających co najmniej 90 proc. węgla kamiennego, paliw bezdymnych i odpadów węglowych: mułów i flotokoncentratów.

Według resortu energii odpady węglowe powinny być spalane tylko w specjalnych zakładach wyposażonych w urządzenia filtrujące spaliny.

Czytaj całość tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA