REKLAMA

Rząd będzie kontrolował urzędy pracy?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 07 lipca 2016 08:37
Rząd będzie kontrolował urzędy pracy? Gustaw Brzezin, marszałek woj. warmińsko-mazurskiego (fot: pslsamorzad.blog.pl)

Ponowna centralizacja urzędów pracy nie poprawi sytuacji lokalnych rynków pracy. To samorządy powinny kreować lokalny rynek pracy, tym bardziej, że jest to wzmocnienie kreacji środków unijnych. Śmiało można powiedzieć, że w regionach cały rynek pracy jest bardzo mocno oparty o środki unijne – podkreśla Gustaw Brzezin, marszałek woj. warmińsko-mazurskiego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa czy nie zrezygnować z dotychczasowego przyporządkowania urzędów pracy samorządom i nie przywrócić tutaj kontroli administracji rządowej. Myśli pan, że takie rozwiązanie, szczególnie w regionach o wysokim bezrobociu, jak Warmia i Mazury, coś da?

Gustaw Brzezin, marszałek woj. warmińsko-mazurskiego: Myślę, że nic nie da. Centralizację przechodziliśmy już kilkadziesiąt lat wstecz i wiemy, że raczej sprawdza się system odwrotny. Wszystko, to co schodzi na dół jest lepiej wykorzystywane, jest pod codzienną kontrolą, nadzorem, punktowaniem, bo wybieralni co cztery lata włodarze, radni są oceniani ze swoich działań.

Samorządy powinny kreować lokalny rynek pracy, tym bardziej, że jest to wzmocnienie kreacji środków unijnych. Śmiało można powiedzieć, że w regionach cały rynek pracy jest bardzo mocno oparty o środki unijne – wszystkie działania dotyczące czy to szkolnictwa zawodowego, czy kapitału ludzkiego, czy interwencji dla osób długotrwale bezrobotnych finansowane są przy wsparciu pieniędzy z UE. Można to więc bardzo ładnie skorelować.

No chyba żeby zabrać marszałkom, o co przecież też nie tak dawno podniosło się larum, kompetencje w dzieleniu unijnych pieniędzy…

Trudno tu mówić o dzieleniu, to ciężka praca i chyba nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Trzeba mieć kontakt z beneficjentami, trzeba zachęcać, prowadzić konkursy, analizować, potem sprawdzać realizację projektów. Wiemy, że w obecnej perspektywie UE „znaczyła” środki niemal w 70 proc. – w dużej mierze pieniądze są poszufladkowane i ograniczone. Czeka nas więc dużo pracy i ciągłego myślenia o tym, by pieniądze zostały w regionie.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA