REKLAMA

Rząd: 5 lat na decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń społecznych

  • Autor: bad/PAP
  • 26 lipca 2016 19:27
Rząd: 5 lat na decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń społecznych Roszczenia ZUS i KRUS, dotyczące nienależnie pobranych świadczeń, zostaną ograniczone w czasie. Fot. PTWP

Rząd chce, by decyzja zobowiązująca do zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, nie mogła być wydana przez ZUS i KRUS później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia, za który pobrano nienależne świadczenie.

Takie ograniczenie znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przyjętym we wtorek przez Radę Ministrów.

"Rozwiązanie to będzie korzystne dla świadczeniobiorców, bo roszczenia ZUS i KRUS, dotyczące nienależnie pobranych świadczeń, zostaną ograniczone w czasie. Regulacja taka powinna poprawić zaufanie obywateli do państwa" - napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Czytaj też: Grupa uprawnionych do odszkodowań za represje w PRL będzie większa?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami należności z tytułu świadczeń pobranych niezgodnie z prawem przedawniają się po 10 latach, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności. Oznacza to, że ZUS i KRUS nie są ograniczone jakimkolwiek terminem do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Projekt noweli przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowa regulacja ma wejść w życie po 14 dniach o daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA