Ruch Kontroli Wyborów: Chcemy uspołecznić proces wyborczy

Ruch Kontroli Wyborów: Chcemy uspołecznić proces wyborczy
Przygotowane koncepcje Ruch Kontroli Wyborów przesłał prezydentowi Andrzejowi Dudzie (fot.shutterstock)

Ruch Kontroli Wyborów swoimi propozycjami zmian systemu wyborczego chce uspołecznić proces wyborczy; nasze propozycje mają również na celu zwiększenie frekwencji - podkreślili na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele RKW.

Ruch Kontroli Wyborów przedstawił swoje propozycje zmian systemu wyborczego m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie listownie w połowie grudnia. Wśród propozycji Ruchu znajduje się uchylenie Kodeksu Wyborczego, wygaśnięcie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej oraz likwidacja ciszy wyborczej.

Jak podkreśliła na konferencji prasowej koordynator krajowy RKW Hanna Dobrowolska Ruch Kontroli Wyborów powstał w wyniku "skandalu wyborczego" podczas wyborów samorządowych w 2014 r. "Mieliśmy do czynienia z daleko idącymi nieprawidłowościami, delikatnie rzecz nazywając, mogę powiedzieć nie posługując się eufemizmami, że było to klasyczne fałszerstwo wyborcze" - powiedziała.

Dobrowolska zaznaczyła, że w 2014 r. w skali Polski stwierdzono przeciętnie 20 proc. głosów nieważnych. "To absolutne przekroczenie wszelkich norm funkcjonujących w normalnych państwach demokratycznych, gdzie jak wiemy powyżej 5 proc. nieważnych głosów od razu rzutuje na powtórzenie wyborów" - dodała.

Na te wydarzenia zareagowała grupa obywateli, w tym stowarzyszenie Solidarni 2010, Krucjata Różańcowa, Klub Ronina, do których dołączyły także m.in. kluby "Gazety Polskiej", zakładając w marcu 2015 r. Ruch Kontroli Wyborów.

Jak poinformował przewodniczący krajowej rady koordynatorów RKW Paweł Zdun na koncepcję zmian systemu wyborczego złożyła się praca tysięcy wolontariuszy, których propozycje weryfikował powołany przez RKW zespół.

Przygotowane koncepcje Ruch Kontroli Wyborów przesłał prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a także m.in. premier Beacie Szydło, marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu, marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Wśród propozycji RKW znajdują się uchwalenie nowego Kodeksu Wyborczego, obejmującego całość problematyki wyborczej, likwidacja ciszy wyborczej, zastąpienie Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego i podległych im komisji okręgowych przez społeczne komisje wyborcze składające się z przedstawicieli ugrupowań biorących udział w wyborach oraz stowarzyszeń rejestrowych występujących w roli obserwatorów, które miałyby przeprowadzać całość wyborów przy nadzorze prawnym Sędziów Komisarzy.

RKW proponuje też wprowadzenie Ogólnopolskiego Centralnego Spisu Wyborców, do którego dostęp online lub telefoniczny byłby w Obwodowych Komisjach Wyborczych; obowiązkowego podpisu wyborcy na liście wyborców jako warunku do wydania karty do głosowania, pełną transparentność procesu wyborczego oraz kontrolę społeczną na każdym jego etapie, w tym wgląd "mężów zaufania" do systemu informatycznego, umożliwiającego podawanie wyników cząstkowych w miarę wprowadzania badanych z protokołów głosowania.

Według Ruchu Kontroli Wyborów głosowania powinny odbywać się w sobotę z ciągłą rejestracją przynajmniej dwiema kamerami w danym lokalu wyborczym, natomiast liczenie głosów powinno odbywać się publicznie w niedzielę w komisjach okręgowych z udziałem przedstawicieli komisji obwodowych, dostępne dla szerokiej publiczności.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruch Kontroli Wyborów: Chcemy uspołecznić proces wyborczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!