RPO pisze do resortu zdrowia w obronie pacjentów z ultrarzadkimi schorzeniami

RPO pisze do resortu zdrowia w obronie pacjentów z ultrarzadkimi schorzeniami
Ministerstwo zdrowia ma 30 dni, by odpowiedzieć Adamowi Bodnarowi (fot. facebook/Adam Bodnar)

Pacjenci mający ultrarzadkie schorzenia nie mają możliwości odwołania się od decyzji podmiotu kwalifikującego ich do leczenia refundowanego w ramach programów lekowych; to niepokojące - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do resortu zdrowia.

Mianem chorób ultrarzadkich określa się schorzenia występujące w populacji u jednej na 50 tys. osób. Ultrarzadkie schorzenia to np. choroba Gaucher'a, choroba Hurler, choroba Pompego, Zespół Huntera, czyli mukopolisacharydoza typu II i Zespół Maroteaux-Lamy, czyli mukopolisacharydoza typu VI.

Kwalifikacją pacjentów z tymi chorobami do leczenia refundowanego w ramach programów lekowych decyduje Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich, powoływany przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

W liście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła RPO Adam Bodnar podkreślił, że decyzja Zespołu Koordynacyjnego o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia, o odmowie zakwalifikowania, a także o wyłączeniu z programu nie podlega niczyjej kontroli.

Bodnar wskazał, że choć decyzje te mają charakter medyczny, za nieprawidłowy należy uznać brak możliwości skontrolowania ich pod względem zgodności z prawem przez organ nadzoru. Ma to istotne znaczenie, bowiem pacjent dotknięty schorzeniem leczonym lekami dostępnymi w programach, nie ma innej możliwości uzyskania pomocy.

Czytaj też: RPO pisze do MON ws. żołnierek w ciąży zwalnianych ze służby kontraktowej

Rzecznik napisał ponadto, że Zespół Koordynacyjny działa jedynie w oparciu o przepisy wewnętrznie obowiązujące wydane przez prezesa NFZ, w oparciu o regulamin.

RPO wskazał, że o celowości leczenia decyduje podmiot, który nie ma osobistego kontaktu z pacjentem i możliwości bieżącej oceny efektywności leczenia. Może więc, jak ocenił, zdarzyć się sytuacja, w której lekarz prowadzący pacjenta widzi zasadność kontynuowania terapii, a Zespół Koordynacyjny orzeka o wyłączeniu pacjenta z programu lekowego.

Rzecznik podkreślił, że nie kwestionuje potrzeby funkcjonowania profesjonalnego podmiotu, który w terapiach chorób ultrarzadkich będzie kwalifikować pacjentów do leczenia i oceniać skuteczność terapii. Zaznaczył jednak, że jego zaniepokojenie wzbudza status prawny i funkcjonowanie Zespołu Koordynacyjnego w oparciu o przepisy wewnętrzne, a także brak możliwości zakwestionowania decyzji Zespołu o wyłączeniu z programu lekowego.

Ministerstwo zdrowia ma 30 dni, by odpowiedzieć RPO.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!