RPD: Ustawa żłobkowa obniża standardy opieki

RPD: Ustawa żłobkowa obniża standardy opieki
- Wprowadzenie zmian zawartych w projekcie może być tragiczne w skutkach - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak. (Fot.: Jola Lipka/mat. pras.)

Zwiększenie liczby dzieci pod opieką jednego opiekuna i zbyt mała liczba pomieszczeń w żłobkach i klubach dziecięcych - te zmiany krytykuje rzecznik praw dziecka.

• Pod koniec kwietnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji projekt nowelizacji niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - zaproponowane w nim rozwiązania wynikają z przeglądu systemu wsparcia rodzin, do którego zobowiązała rząd ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus".

• W projekcie zaproponowano m.in. zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Zdaniem rzecznika praw dziecka Marka Michalaka nowe przepisy mogą obniżyć standardy opieki i warunki bezpieczeństwa w żłobkach oraz klubach dziecięcych.

• W wystąpieniu generalnym do minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej RPD zwrócił uwagę, że nie wszystkie propozycje zawarte w projekcie są korzystne dla dzieci.

- Dostrzegam problem braku wystarczającej liczby miejsc opieki nad małymi dziećmi, jednak metodą na jego rozwiązanie absolutnie nie może być obniżenie standardów opieki i warunków bezpieczeństwa w żłobkach oraz klubach dziecięcych. Małe dzieci w pełni zdane są na opiekę dorosłych. Nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo ani w żaden sposób zareagować na wyrządzaną im krzywdę. Wprowadzenie zmian zawartych w projekcie może być tragiczne w skutkach. Pod rozwagę powinna zatem zostać poddana rola państwa w zwiększeniu finansowania opieki żłobkowej, a nie obniżanie kosztów funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi - ocenił Michalak.

Żłobki a kluby dziecięce

Michalak skrytykował m.in. pomysł rozszerzenia zakresu działalności klubów dziecięcych przy jednoczesnym zmniejszeniu wymagań wobec nich. Obecnie obowiązująca ustawa wyraźnie rozgranicza zasady funkcjonowania żłobków i klubów dziecięcych. Do żłobka mogą być przyjmowane dzieci od 20. tygodnia życia, a opieka w klubie dziecięcym jest sprawowana nad dziećmi, które ukończyły 1. rok życia. Projekt przewiduje natomiast, że zarówno w żłobku, jak i w klubie dziecięcym, będzie sprawowana opieka nad dziećmi w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia. MRPiPS zwraca jednak uwagę, że obecnie, po tym jak wydłużono do roku urlop rodzicielski, dzieci młodszych niż 12 miesięcy w żłobkach i innych placówkach opieki jest niewiele.

Ponadto - zaznaczył RPD - obecnie w żłobku co do zasady dzieciom zapewnia się opiekę w wymiarze do 10 godzin dziennie, w klubie dziecięcym zaś - do 5 godzin dziennie. W myśl nowych przepisów, w obu miejscach dzieci będą mogły przebywać do 10 godzin. Tak więc w świetle nowych regulacji jedyne ograniczenie w działalności klubów w stosunku do żłobków stanowi maksymalna liczba przyjmowanych tam dzieci (nie więcej niż 30). Proponowane zmiany znacznie rozszerzają zatem możliwości funkcjonowania klubów dziecięcych, ale nie zwiększają stawianych im wymagań, a w niektórych przypadkach nawet je redukują. Szczególne wątpliwości budzi brak opinii służb sanitarnych przy zakładaniu klubu dziecięcego.

RPD zaniepokojony jest również zwiększeniem liczby dzieci, którymi może się zajmować jeden opiekun. Aktualnie jedna osoba w żłobku lub w klubie dziecięcym może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko, które nie ukończyło 1. roku życia - maksymalnie nad pięciorgiem dzieci. Zgodnie z projektem, mógłby opiekować się maksymalnie dziesięciorgiem dzieci, jeżeli wszystkie ukończyły 2. rok życia i w grupie nie znajduje się dziecko niepełnosprawne lub dziecko wymagające szczególnej opieki; w pozostałych przypadkach - nad maksymalnie ośmiorgiem lub pięciorgiem dzieci.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: RPD: Ustawa żłobkowa obniża standardy opieki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!