Równy VAT na książki i e-booki?

Równy VAT na książki i e-booki?
Wiceminister kultury zapewnia, że elity polityczne są gotowe rozmawiać o sytuacji książki, rynku wydawniczego i spadającego czytelnictwa w Polsce i Europie. (fot.:sellin.pl)

• Jarosław Sellin (PiS), wiceminister w resorcie kultury zauważył, że Ministerstwo Kultury słucha głosów z rynku wydawniczego książek. Także apelu o zrównanie VAT na książki elektroniczne i papierowe.
• Tę propozycję, z całej Europy, miano już usłyszeć w Unii Europejskiej.
• Polityk w temacie kultury zauważył, że ministerstwo przygotowuje zachęty dla światowych filmowców. Te ułatwienia mają być przedmiotem rozmów z ministrem finansów.

Wiceminister kultury w MKiDN, Jarosław Sellin zaznaczył w wywiadzie radiowym, że na forum europejskim toczą się rozmowy o rynku książki. Spadające czytelnictwo w Polce, dotyka rynek wydawniczy i popycha wydawców do akcentowania ich potrzeb. Sellin tłumaczył, że MKiDN nie jest głuche na te głosy.

- Mamy wieloletni program "Rozwój Czytelnictwa" realizowany ze środków publicznych - mówił polityk. W ramach promowania czytelnictwa odbywają się akcje, pokroju Narodowego Czytania, ale funkcjonuje też wsparcie dla bibliotek etc. - Niestety to wszystko nie jest wystarczającym promowaniem czytelnictwa. Będzie spotkanie Grupy Wyszehradzkiej (V4) w tym temacie - zapowiedział wiceminister w Polskim Radiu we wtorek (4 października).

Jarosław Sellin powiedział też, jak niedawny apel wydawców książkowych odbija się w Europie.

Postuluje się zrównanie stawki VAT na książki i e-booki. Wiceminister jest świadom, że treść dostarczana w jednym i w drugim medium jest identyczna. - W Europie mówi się o traktowaniu e-booków jak papierowej książki - zrelacjonował polityk. Nie wykluczył, że UE ureguluje tę kwestię w dyrektywie. To popchnęłoby państwa członkowskie do wdrożenia takiej stawki podatku VAT w swoich systemach podatkowych.

Czytaj: Wzrost nakładów na kulturę? Gliński zapowiada fundusze

- Chociaż wolę szelest papieru - powiedział na koniec tego tematu Sellin.

Rynek wydawniczy walczy też o minimalną cenę książki. Wiceminister przypomniał, że o takie rozwiązanie wystąpiło PSL w ubiegłej kadencji. Jednak PO sprzeciwiło się propozycji koalicjanta.

- Propozycja PSL była wzorowana na ustawie francuskiej - mówił polityk PiS. Zaznaczył, że to rozwiązanie jest mu znane i słyszał o nim zarówno dobre, jak i złe opinie. Nie jest przekonany, czy ten temat będzie rozważany w Ministerstwie Kultury.

Zachęty dla produkcji filmowych

Kolejnym tematem na styku kultury i gospodarki, o który zapytano Sellina było wsparcie państwa dla produkcji filmowych.

- Będziemy z wicepremierem Morawieckim rozmawiać o zachętach do produkcji filmów - zapowiedział Sellin. - Chodzi o to by produkowano filmy w Polsce. Duże ekipy produkujące widowiska, filmy, seriale to inwestycja, to konkretne miejsca pracy.

Polityk przekonywał, że realizacja dużego przedsięwzięcia filmowego wymusza zaplecze dla takich realizacji. A nawet odbija się na, tak pozornie niezwiązanych z branżą rozrywkową, dziedzinach jak turystyka.- Branża turystyczna zapewnia zakwaterowanie ludzi pracujących przy takich przedsięwzięciach - mówił polityk.

MKiDN w lipcu ogłosiło konkurs, w ramach którego poszukiwane były pomysły na historyczne scenariusze filmowe.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!