Rolnicze OPZZ chce dymisji ministrów rolnictwa i środowiska

Rolnicze OPZZ chce dymisji ministrów rolnictwa i środowiska
Od początku pojawienia się ASF w Polsce (17 lutego 2014 r.) stwierdzono 632 przypadki chorych dzików i 103 ogniska choroby u świń. (fot. pixabay.com)

Rolnicze OPZZ żąda dymisji ministrów rolnictwa i środowiska Krzysztofa Jurgiela i Jana Szyszki, zapowiada złożenia zawiadomienia do prokuratury na ministra Jurgiela za dopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce, planuje też 7 grudnia marsz gwiaździsty na stolicę.

• Rolnicy przekonują, że od początku obecnej kadencji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel znał projekt OPZZ dotyczący odstrzału dzików przy użyciu dronów, noktowizorów, wojska, straży pożarnej i policji, a także użycia bezzałogowych statków powietrznych.

• Wobec ministra Krzysztofa Jurgiela rolnicy z OPZZ zamierzają złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienia obowiązków służbowych i dopuszczenie do pojawienia się kolejnych ognisk ASF.

Na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zapowiedział, że 7 grudnia o godz. 11 rozpocznie się marsz gwiaździsty na Warszawę. "Rolnicy zajmą pas na ulicy Wspólnej przed ministerstwem rolnictwa i tam powstanie zielone miasteczko, które będzie trwało do 15 grudnia" - powiedział.

Dodał, że prośba o zgodę na protest została już złożona w miejskim ratuszu.

Izdebski dodał, że liczy, że w sprawie postulatów uda mu się w tym tygodniu spotkać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim lub premier Beatą Szydło. Jak dodał, "jeżeli dojdzie do porozumienia to odstąpimy od protestu".

Rolnicy przedstawili w Sejmie postulaty, w których domagają się połączenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministerstwem Środowiska, oraz dymisji ministrów: Krzysztofa Jurgiela i Jana Szyszki, likwidacji w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń (ASF), przyjęcia projektu ustawy Prawo łowieckie, autorstwa rolniczego OPZZ, zakazu egzekucji komorniczych do czasu przyjęcia programu oddłużenia dla rolnictwa, wypłaty odszkodowań dla rolników, zmian w ustawie o izbach rolniczych i funduszach promocji, przyjęcia polityki kredytowej dla rolników i pomocy w realizacji budowy platformy sprzedażowo-zakupowej dla rolników.

"Jeżeli postulaty nie zostaną zrealizowane, nie podpiszemy porozumienia, to niewykluczone, że jeszcze w tym roku rolnicy będą się dzielili opłatkiem z mieszkańcami Warszawy na ulicach Warszawy" - powiedział.

Rolnicy przekonują, że od początku obecnej kadencji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel znał projekt OPZZ dotyczący odstrzału dzików przy użyciu dronów, noktowizorów, wojska, straży pożarnej i policji, a także użycia bezzałogowych statków powietrznych.

Jak czytamy w oświadczeniu przekazanemu mediom, "system ten jest w stanie nie tylko znaleźć, oznaczyć i rozróżnić dzika od sarny, ale także rozpoznać chore zwierzęta w pierwszych stadiach choroby". "Urządzenie to wysyła do lokalnych myśliwych informacje o położeniu watahy dzików i jej liczebności. Myśliwi w ten sposób mają ułatwione zadanie w skutecznym odstrzale. Dzięki temu likwidacja populacji dzików potrwałaby najdłużej dwa miesiące" - napisali rolnicy.

Wobec ministra Krzysztofa Jurgiela rolnicy z OPZZ zamierzają złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienia obowiązków służbowych i dopuszczenie do pojawienia się kolejnych ognisk ASF.

Obecny na konferencji rolniczego OPZZ poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko stwierdził, że "poprzednia koalicja PO-PSL przez osiem lat nie potrafiła rozwiązać problemów rolnictwa, właściwie je namnażała". Jego zdaniem "ostatnie dwa lata PiS-tu to jest pudrowanie tego co było wcześniej i nie ma radykalnych zmian w rolnictwie".

Przypomniał, że Kukiz'15 dwa lata temu przygotował projekt ustawy Prawo łowieckie, a na najbliższym posiedzeniu Sejmu zgłosi projekt ustawy o funduszach promocji.

Od początku pojawienia się ASF w Polsce (17 lutego 2014 r.) stwierdzono 632 przypadki chorych dzików i 103 ogniska choroby u świń. Ostatnio ASF u świń stwierdzono 24 listopada w województwie warmińsko-mazurskim w pobliżu miejscowości Skrzypki (gmina Kalinowo, powiat ełcki) w odległości ok. 58 km od granicy polsko - białoruskiej. Do tej pory ASF odnotowany został w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rolnicze OPZZ chce dymisji ministrów rolnictwa i środowiska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!