Rok rządów, Ministerstwo zdrowia: Bezpłatne leki dla seniorów sukcesem rządu. W planach dekomercjalizacja szpitali

Rok rządów, Ministerstwo zdrowia: Bezpłatne leki dla seniorów sukcesem rządu. W planach dekomercjalizacja szpitali
Ministerstwo Zdrowia podsumowało rok rządów (Konstanty Radziwiłł, fot.facebook.com/Radziwill.Konstanty)

• Program bezpłatnych leków dla seniorów i zahamowanie komercjalizacji szpitali - to jedne z ważniejszych regulacji przygotowanych w pierwszym roku działalności MZ pod kierownictwem Konstantego Radziwiłła.
• Resort musiał też radzić sobie z protestami pracowników medycznych.

Jednym z najbardziej oczekiwanych działań resortu był program bezpłatnych leków dla seniorów - jedna z wyborczych zapowiedzi PiS.

W grudniu 2015 r. ministerstwo przedstawiło projekt ustawy, w myśl której każdy, kto ukończył 75. rok życia, miał otrzymać prawo do bezpłatnych leków znajdujących się w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Projekt był szeroko komentowany; krytykowano rozwiązanie, zgodnie z którym recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i niektóre pielęgniarki, a nie mogą specjaliści (np. geriatrzy).

Proponowane przez rząd rozwiązanie weszło w życie, a bezpłatne leki seniorzy otrzymują od września. W pierwszym miesiącu obowiązywania programu z uprawnienia do darmowych leków skorzystało prawie 900 tys. seniorów. W sumie wydano im wówczas 2 mln 712 tys. opakowań leków.

W niedawnej rozmowie Radziwiłł ocenił, że program bezpłatnych leków dla seniorów "jest niewątpliwym sukcesem rządu". "Można powiedzieć, że zlikwidowaliśmy barierę dostępu do leków, to jest niesłychanie istotne osiągnięcie" - mówił.

Czytaj też: Jak wyglądał pierwszy rok rządów PiS?

Po objęciu kierownictwa resortu Radziwiłł zapowiedział utworzenie "narodowej służby zdrowia" finansowanej z budżetu. W ramach zaplanowanych reform, z początkiem 2018 r. NFZ ma zostać zlikwidowany, a w przyszłości dostęp do opieki zdrowotnej ma przysługiwać wszystkim obywatelom RP stale mieszkającym w kraju.

Minister wielokrotnie wskazywał na konieczność zatrzymania komercjalizacji i prywatyzacji szpitali. W połowie lipca weszła w życie ustawa, zgodnie z którą w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego, szpital ma pokryć stratę netto we własnym zakresie. Jeśli to nie wystarczy, wówczas podmiot tworzący będzie zobowiązany do pokrycia pozostałej części. Gdy szpital nie będzie w stanie samodzielnie pokryć straty netto, wówczas możliwa będzie jego likwidacja.

Z kolei pod koniec września br. ministerstwo przekazało do konsultacji publicznych projekt zakładający utworzenie sieci szpitali, w ramach której placówki miałyby gwarantowaną umowę z NFZ. Resort planuje także odstąpienie od finansowania pojedynczych procedur na rzecz ryczałtu obejmującego całość opieki.

Projekt ten spotkał się z krytyką m.in. Naczelnej Rady Lekarskiej oraz prywatnych szpitali. Wskazywano np., że zmiana finansowania szpitali będzie działać na nie demotywująco i zmniejszy dostępność do świadczeń. Krytykowano także tempo wprowadzania zmian - resort chce, by pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci zostały ogłoszone nie później niż 30 kwietnia 2017 r., z terminem obowiązywania od 1 lipca 2017 r.

Przygotowane przez MZ zmiany obejmą też POZ - do konsultacji trafił projekt, zgodnie z którym opiekę nad pacjentem będzie sprawował zespół składający się z lekarza, pielęgniarki i położnej. Radziwiłł zapowiada, że pilotaż nowej POZ ma być wprowadzany w połowie przyszłego roku. Tymczasem na początku listopada Sejm przyjął nowelizację, zgodnie z którą bezpłatne świadczenia POZ będą przysługiwały każdemu, również nieubezpieczonym.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rok rządów, Ministerstwo zdrowia: Bezpłatne leki dla seniorów sukcesem rządu. W planach dekomercjalizacja szpitali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!