XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rodzice dzieci niepełnosprawnych: Potrzebne wyższe świadczenia

Rodzice dzieci niepełnosprawnych: Potrzebne wyższe świadczenia
Podczas konferencji grupa rodziców osób niepełnosprawnych przekonywała, że ich rodziny otrzymują zbyt małą pomoc finansową ze strony państwa (fot. Sejm/twitter)

• Osoby niepełnosprawne nie otrzymują wystarczającego wsparcia, a świadczenia są za niskie - przekonywali w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych.
• Zdaniem lidera ruchu Kukiz’15 Pawła Kukiza należy zastanowić się nad obywatelską emeryturą dla matek niepełnosprawnych dzieci.

Podczas konferencji grupa rodziców osób niepełnosprawnych przekonywała, że ich rodziny otrzymują zbyt małą pomoc finansową ze strony państwa. Wskazywali m.in. na potrzebę wspierania dorosłych osób niepełnosprawnych poprzez usługi świadczone w środowisku lokalnym. Rodzice apelowali do rządu o podwyższenie rent socjalnych. Chcą także spotkania z premier Beatą Szydło.

"Dzisiaj renta socjalna to 644 zł (741,35 zł brutto - red.) i ta kwota ma starczyć dla osoby niepełnosprawnej dorosłej, żeby przeżyć cały miesiąc. Jest to niemożliwe, dlatego że godzina rehabilitacji kosztuje 100 zł" - przekonywała Iwona Hartwich z ruchu RON - Rodzice Osób Niepełnosprawnych. Jej zdaniem rentę socjalną należy podwyższyć przynajmniej do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie to 1300 zł).

Obecny na konferencji Paweł Kukiz zwracał uwagę, że niepełnosprawne dzieci są często wychowywane przez samotne matki. Podkreślał, że niejednokrotnie muszą one porzucić pracę, ponieważ ich dzieci wymagają całodobowej opieki. W efekcie te matki w przyszłości nie mają prawa do emerytury.

Czytaj też: Paweł Kukiz: Nie potrafię z tematu o dzieciach niepełnosprawnych przeskoczyć na Caracale

Kukiz apelował do przedstawicieli wszystkich opcji politycznych, aby przed dyskusją na temat aborcji, "zajęli się tymi dziećmi i tymi rodzinami, które się dziećmi urodzonymi opiekują". Wskazał, że gdyby matki zrezygnowały z opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, wówczas koszty utrzymania takiej osoby w publicznej placówce byłyby wielokrotnie wyższe.

"Jeżeli dyskutujemy sprawy emerytur, powinniśmy się również zastanowić nad emeryturami dla kobiet, które przez 30, 40, czasem i więcej lat odciążają państwo od opieki nad (niepełnosprawnymi) dziećmi" - powiedział. "Powinniśmy (...) zastanowić się nad obywatelską emeryturą dla tych matek" - dodał.

Rodziny osób niepełnosprawnych domagają się m.in. utworzenia sieci niewielkich placówek (np. świetlic środowiskowych, domów dziennego pobytu), z których osoby niepełnosprawne - ze wskazaniem do korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji - mogłyby codziennie nieodpłatnie korzystać.

Chcą również utworzenia koszyka gwarantowanych świadczeń rehabilitacyjnych, zdrowotnych oraz usług opiekuńczych. Wśród postulatów jest także podwyższenie kwoty renty socjalnej z 84 proc. do 100 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji, a docelowo ustanowienie kwoty renty socjalnej dla osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym, niezdolnej do samodzielnej egzystencji, na poziomie kwoty minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa z osobą niepełnosprawną.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rodzice dzieci niepełnosprawnych: Potrzebne wyższe świadczenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!