Resort Zdrowia chce zmienić wymogi dla dziecięcych centrów urazowych

Resort Zdrowia chce zmienić wymogi dla dziecięcych centrów urazowych
Zgodnie z danymi za pierwsze półrocze br. spośród 12 szpitali pretendujących do roli centrum urazowego dla dzieci, cztery nie spełniaja wymagania zapewnienia całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej (fot.arch.)

Ministerstwo zdrowia chce uchylić obowiązek zapewnienia w centrach urazowych dla dzieci całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej. Projekt zmiany rozporządzenia w tej sprawie trafił w środę (3 sierpnia) do konsultacji.

Projekt dotyczy rozporządzenia MZ z 25 stycznia br., które weszło w życie 1 czerwca. Rozporządzenie określa szczegółowe minimalne wymagania organizacyjne dla centrów, jeśli chodzi o wyposażenie diagnostyczne i techniczne; zasoby kadrowe; kryteria kwalifikacji dzieci i sposób postępowania z młodym pacjentem.

Zadaniem centrów jest kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży.

Wśród wymagań, jakie określono dla centrum urazowego dla dzieci jest zapewnienie sprzętu i aparatury medycznej, umożliwiających całodobowe i niezwłoczne wykonywanie badań diagnostycznych: RTG; USG; USG - Doppler; echokardiografii; tomografii komputerowej; angiografii i radiologii interwencyjnej; diagnostyki laboratoryjnej, w tym mikrobiologicznej oraz rezonansu magnetycznego.

W uzasadnieniu podkreślono, że szpitale posiadające sprzęt gwarantujący całodobowy i niezwłoczny dostęp do angiografii i radiologii interwencyjnej wskazują, iż stopień jego wykorzystania jest bardzo niewielki - "praktycznie nie było potrzeby jego wykorzystania w czasie bezpośrednim po ciężkich urazach dla dzieci".

Zgodnie z danymi za pierwsze półrocze br. spośród 12 szpitali pretendujących do roli centrum urazowego dla dzieci, cztery nie spełniaja wymagania zapewnienia całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej.

Ideą tego wymogu - jak wyjaśniono - było zabezpieczenie możliwości zaawansowanej diagnostyki i leczenia urazów dużych naczyń. Angiografia jest bowiem techniką obrazowania wykorzystywaną do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała; a radiologia interwencyjna nazywana bywa chirurgią wewnątrznaczyniową i dotyczy wielu zabiegów.

Resort zaznaczył, że sprzęt ten jest bardzo drogi i posiadanie go przy sporadycznym wykorzystywaniu nie jest zasadne. Ponadto, jak oceniono, tylko ciągła praca personelu daje gwarancję odpowiedniego poziomu udzielanych świadczeń.

W uzasadnieniu podkreślono, że w razie konieczności zaopatrzenia dziecka - pacjenta urazowego drogą radiologii interwencyjnej zawsze istniej możliwość specjalistycznego przetransportowania, także drogą lotniczą, do ośrodka posiadającego pracownię angiografii i radiologii interwencyjnej.

Projekt zakłada, że zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort Zdrowia chce zmienić wymogi dla dziecięcych centrów urazowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!