Resort cyfryzacji: To prawo, a nie technologie ograniczają nasz rozwój

Resort cyfryzacji: To prawo, a nie technologie ograniczają nasz rozwój
- Od dłuższego czasu (cyfryzacja ochrony zdrowia - przyp. red.) się nie udaje. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• Wiceminister w resorcie cyfryzacji Karol Okoński ocenił, że to prawo, a nie technologie ograniczają informatyzację naszego kraju.
• Urzędnik zrelacjonował obywatelom w wywiadzie radiowym, jak rząd pracuje obecnie nad elektronizacją obsługi Polaków. Przypomniał, że Rada Ministrów pracuje nad Programem Zintegrowanej Informatyzacji i Upowszechnieniem Profilu Zaufanego.
• Przyznał, że sferą najbardziej wymagającą pracy w ramach cyfryzacji jest ochrona zdrowia. W tym temacie też trwają prace.

Karol Okoński, wiceminister w resorcie cyfryzacji przypominał w rozmowie z Polskim Radiem, że nadrzędnym celem resortu Anny Streżyńskiej jest zbudowanie w Polsce jednolitego systemu obsługi cyfrowej obywateli.

- Usługi w ramach e-PUAP nie są wszędzie dostępne - przypomniał wiceminister. -  To nie jest stan zadowalający - dodał.

Okoński podkreślał, że złożenie wniosku o dowód, czy zapłata za podatek gruntowy nie powinny być w różnych częściach kraju obsługiwane w różny sposób.

- To jest spowodowane powstawaniem usług administracyjnych w różnym czasie - uzasadniał. - Wielkim wyzwaniem jest więc dla nas to, że często usługi elektroniczne powielają usługi papierowe - podkreślił.

Za wzór do naśladowania polityk uznał Estonię, gdzie "99 proc. procedur" można wykonać on line.

- Nasze przeszkody są prawne, a nie technologiczne - stwierdził w końcu urzędnik Ministerstwa Cyfryzacji. Jest on zdania, że w Polsce nadal nie ma jednolitego ośrodka koordynującego cyfryzację i trzeba to zmienić. - Niedawno przyjęto Program Zintegrowanej Informatyzacji (PZI) państwa - przypomniał pierwsze działania pytany.

PZI doprowadzi do powstania Głównego Informatyka Kraju, który pozwoli skoordynować projekty informatyczne na różnym szczeblu administracji i ma na celu wyeliminowanie podwójnych projektów, które by się dublowały.

Zdrowie nadal niecyfrowe

Zapytany o dwie ważne w codziennym funkcjonowaniu sfery, jakimi są e-posterunku i e-recepty Okoński skupił się na tej drugiej. - Obszar zdrowia jest obarczony dużą luką w ramach cyfryzacji - zdiagnozował. - Od dłuższego czasu (cyfryzacja ochrony zdrowia - przyp. red.) się nie udaje.

Okoński przywołał w tym temacie projekt sytemu P1, który ma działać sprawnie w wyniku nowej współpracy Ministerstw Cyfryzacji i Zdrowia.

Profil zaufany powinien mieć każdy

Ministerstwo Cyfryzacji chce, by docelowo (choć to odległa przyszłość) zaistniał jeden portal do obsługi obywateli.

- To wymaga fundamentów cyfryzacji - powiedział. Jego zdaniem identyfikacja elektroniczna zintegrowana dzisiaj z profilem zaufanym musi zyskać na powszechności. Obecnie profil zaufany ma w Polsce około pół miliona ludzi. Okoński wyraził nadzieję, że ta liczba zwiększy się dziesięciokrotnie.

Jednocześnie wie, że nie można nikogo do tego zmusić. - Chcąc wykorzystać profil zaufany musimy mieć pewność, że obywatel chce się w systemie elektronicznym znaleźć - podsumował Okoński.

Jednym z kluczowych projektów, nad którym pracuje resort cyfryzacji, jest e-dowód. Minister Anna Streżyńska zapowiadała we wrześniu, że za dwa lata powinno się udać go wprowadzić w Polsce.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort cyfryzacji: To prawo, a nie technologie ograniczają nasz rozwój

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!