Reprywatyzacja: Działania CBA w Warszawie nie są motywowane politycznie

Reprywatyzacja: Działania CBA w Warszawie nie są motywowane politycznie
Wąsik: CBA ściga korupcję i szuka nieprawidłowości. Nie zajmuje się w żaden sposób personalnie żadną opcją polityczną. (fot.:cba.gov.pl)

• Koordynator służb specjalnych Maciej Wąsik określił, z czym mieli problemy agenci CBA we współpracy z warszawskim ratuszem.
• Biuro do spraw korupcji analizuje kwestie reprywatyzacyjne w stolicy. Urzędnicy ratusza mieli odmówić dostępu do części dokumentów agentom.
• Wąsik zaprzecza jakoby fakt, że Warszawą rządzi Platforma, miał wpływ na działania CBA.

Koordynator ds. służb specjalnych Maciej Wąsik w poniedziałek (22 sierpnia) odpowiadał na pytania w internetowym programie redakcji "Rzeczpospolitej". W rozmowie zaakcentował sytuację wokół warszawskiego ratusza.

Działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w kontaktach ze stołecznym ratuszem miały być utrudnione, bo urzędnicy zasłaniali się obowiązującą tajemnicą i nie chcieli udostępnić dokumentów związanych z reprywatyzacją w Warszawie.

Czytaj informacje o Hannie Gronkiewicz-Waltz

- Trwa kilka kontroli - mówił Wąsik. - Będą badały szerszy czas i zakres przedmiotowy działań władz w tym temacie. Będą badane m.in. orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego, które są bardzo istotne z punktu widzenia procesu reprywatyzacyjnego.

Zapytany o możliwe podejrzenia w kwestii reprywatyzacji kierowane pod adresem obecnych władz Warszawy (Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej otoczenia, które składa się działaczy PO) odpowiadał:

- CBA ściga korupcję i szuka nieprawidłowości. Nie zajmuje się w żaden sposób personalnie żadną opcją polityczną. W ten sam sposób podchodzi do wszystkich polityków, którzy pełnią bądź pełnili władzę. Nie ma świętych krów i CBA po prostu zajmuje się sprawami, którymi wcześniej zajmować się nie mogło.

Czytaj: Nowoczesna chce wyjaśnień od ratusza Warszawy

Wąsik zaznaczył, że niedługo opinia publiczna powinna poznać szczegółowe ustalenia ze śledztw ws. reprywatyzacji.

Temat reprywatyzacji gruntów i nieruchomości Warszawy jest powracającą sprawą od wielu lat. Ostatnio było o nim głośno w związku z odsunięciem od prowadzenia całej tematyki przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami. Tę decyzję w lipcu podjęła właśnie Hanna Gronkiewicz-Waltz.

O temacie donosił portal PropertyNews.pl.

- Oficjalnie jest to wynik przeniesienia procesów do biura prawnego, gdyż obecnie kwestia reprywatyzacji ma się bowiem wiązać bardziej z kwestiami prawnymi, a nie związanymi z zarządzaniem nieruchomościami. Sprawa reprywatyzacji w stolicy budzi ogromne kontrowersje. W związku z tym ratusz zdecydował się opublikować na swojej stronie internetowej Białą Księgę reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. W liczącym ponad 400 stron dokumencie znalazły się – jak informuje urząd miasta Warszawy -  kluczowe informacje obrazujące procesy reprywatyzacyjne, wypłaty odszkodowań oraz umowy międzynarodowe, które mają wpływ na postępowanie zwrotowe. Jest tam też opis działań podejmowanych przez władze Warszawy na rzecz lokatorów zwracanych budynków i proponowanych zmian w przepisach.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reprywatyzacja: Działania CBA w Warszawie nie są motywowane politycznie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!