Reforma szkolnictwa wyższego, zmian: Uczelnie wprowadzą egzaminy wstępne na studia

Reforma szkolnictwa wyższego, zmian: Uczelnie wprowadzą egzaminy wstępne na studia
Jarosław Gowin zapowiedział też, że jego resort chce dać uczelniom możliwość wprowadzenia egzaminów wstępnych (fot.fotolia)

Uczelnie będą mogły przeprowadzać egzaminy wstępne na studia. W procesie rekrutacji uczelnia będzie musiała uwzględniać także wynik matur - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas przedstawiania założeń nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw., Ustawy 2.0.

• Po reformie zmianie ma ulec system ewaluacji jednostek naukowych - powiedział Gowin.

• Uprawnienia do nadawania stopni naukowych w danej dyscyplinie będą zależne od jakości prowadzonych badań naukowych wyrażonej kategorią naukową - dodał.

• Zapowiedział też, że uczelnie będą przeprowadzać egzaminy wstępne na studia.

• W procesie rekrutacji będzie musiał być uwzględniany także wynik matur - wyjaśnił.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw., Ustawy 2.0. Zapowiedział, że w nowej ustawie zmianie ulegnie system ewaluacji, czyli oceny jednostek naukowych.

Zmiana oceny jednostek naukowych

Jak wyjaśnił, punktem wyjścia do ewaluacji będzie wprowadzenie nowej klasyfikacji dyscyplin. W centralnie regulowanej klasyfikacji jest 8 obszarów wiedzy i 22 dziedziny, w ramach których wydzielono aż 102 dyscypliny. "Kompletnie nie służy to jakości badań naukowych" - mówił. "Uznałem, że rozwiązaniem optymalnym będzie przetransponowanie na polski grunt klasyfikacji OECD" - powiedział Gowin, choć - jak dodał - nie da się jej przenieść jeden do jednego.

Zaznaczył, że rodzimy system ewaluacji jednostek naukowych to dziś "biurokratyczne ćwiczenie, które zbyt rzadko wspiera prawdziwą doskonałość naukową". "Obecne zasady parametryzacji promują ilość kosztem jakości, wpychają polską naukę w chorobę punktozy. To jest coś, z czym absolutnie musimy zerwać" - podkreślił.

Czytaj też: Zmiany na uczelniach: Koniec zaocznych studiów, stypendia i dłuższy czas studiowania

Obecnie możliwość nadawania habilitacji mają np. jednostki z najniższą kategorią naukową C. "Chcę z tą sytuacją skończyć" - podkreślił minister Gowin. "Uważamy, że uprawnienia do nadawania stopni naukowych w danej dyscyplinie powinny być uzależnione nie od czynników ilościowych (...). Te uprawnienia muszą być zależne od jakości prowadzonych badań naukowych, jakości wyrażonej kategorią naukową" - zaznaczył.

Będzie pięć kategorii naukowych

Jak zapowiedział, rola kategoryzacji jednostek naukowych zdecydowanie wzrośnie. Będzie pięć, a nie cztery kategorie naukowe: A+, A, B, C oraz nowa B+. "To od kategorii B+ zaczną się uprawnienia do nadawania stopnia doktora" - mówił. Kategorie A i A+ dadzą uprawnienia do nadawania habilitacji.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!