Reforma szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin: Wydatki na naukę i szkolnictwo będą większe

Reforma szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin: Wydatki na naukę i szkolnictwo będą większe
Chciałbym, aby spora część pieniędzy trafiła bezpośrednio do uczelni - powiedział wicepremier (Jarosław Gowin, fot. nauka.gov.pl)

Uczelnia publiczna mogła dotąd otrzymywać środki finansowe z kilkudziesięciu różnych źródeł. Teraz będzie otrzymywała te środki z mniej niż 10 źródeł - z tym, że nie oznacza to uszczuplenia środków budżetowych - powiedział podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie minister nauki Jarosław Gowin.

• W nowej ustawie o szkolnictwie wyższym znajdą się dwa programy flagowe mające wspierać dążenia uczelni do naukowej doskonałości - zapowiedział Jarosław Gowin.

• Będą to "Inicjatywa doskonałości: uczelnia badawcza" oraz "Regionalne inicjatywy doskonałości".

• Zaznaczył również, że wydatki na naukę i szkolnictwo muszą być znacznie wyższe.

• Dodał, że po reformie uczelnie znacznie elastyczniej będą mogły dysponować otrzymywanymi środkami.

Podczas Narodowego Kongresu Nauki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawia szczegóły projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też Konstytucją dla nauki.

Powstaną dwa flagowe programy dla uczelni

W trakcie swojego wystąpienia Gowin zapowiedział powstanie dwóch flagowych programów dla uczelni: "Inicjatywa doskonałości: uczelnia badawcza" oraz "Regionalne inicjatywy doskonałości".

Jak wyjaśnił, "w środowisku akademickim panuje konsensus, że konieczne jest wyłonienie uczelni badawczych, skutecznie konkurujących już nie tylko pomiędzy sobą, ale z czołowymi uniwersytetami Europy i świata, tym samym kreując pozytywny wizerunek całego naszego systemu". Według Gowina, uczelnie badawcze "mają kreować, wychowywać przyszłe polskie elity: elity naukowe, administracyjne, gospodarcze, polityczne".

Resort nauki chciał jednak - jak podkreślił wicepremier - uniknąć stworzenia zamkniętej grupy uczelni badawczych. "Od początku było dla mnie jasne, że arbitralne wskazanie w Ustawie 2.0 konkretnych uczelni jako badawczych byłoby i błędem, i zaklinaniem rzeczywistości" - stwierdził wicepremier, dodając, że na razie w Polsce nie ma placówek funkcjonujących zgodnie z założonym w nowej ustawie modelem "i ścigających się z tą prawdziwą czołówką Starego Kontynentu". "Ustawa ma dopiero otworzyć i ułatwić, a nie zamknąć drogę do doskonałości" - podkreślił wicepremier.

Czytaj też: Mniej przepisów i większa autonomia uczelni

Finansowanie uczelni badawczych nie odbije się na sytuacji finansowej pozostałych uczelni

"Dlatego (...) Konstytucja dla nauki wprowadza nowy program, program Inicjatywa doskonałości: uczelnia badawcza" - ogłosił. Zapowiedział, że konkurs będzie przeznaczony dla uczelni spełniających wymagania określone w nowej ustawie. "Laureaci konkursu zostaną wyłonieni przez międzynarodowy panel ekspertów o światowej renomie, a program będzie wspierał wieloletnią strategię uczelni na rzecz doskonałości" - dodał.

"Mechanizm finansowania takich uczelni będzie oparty o wieloletni kontrakt, który będzie zobowiązywać uczelnie do osiągnięcia zadeklarowanych we wniosku celów - mówił Gowin. - Te konkursy będą się odbywały cyklicznie - dlatego, że grupa uczelni badawczych musi mieć charakter otwarty, w jedną i w drugą stronę."

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin: Wydatki na naukę i szkolnictwo będą większe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!