REKLAMA

Reforma Radziwiłła budzi duże obawy

  • Autor: Rynekaptek.pl
  • 28 lipca 2016 14:25
Reforma Radziwiłła budzi duże obawy Duże zaniepokojenie wywołuje nowy sposób finansowania ochrony zdrowia

• Duże obawy budzi proponowana zmiana w sposobie finansowania służby zdrowia połączona z likwidacją NFZ.
• Tak naprawdę oznacza ona przewrócenie całego systemu do góry nogami - tak ministerialne założenia reformy systemu ochrony zdrowia ocenia Konfederacja Lewiatan.

- Planowane zmiany w ochronie zdrowia w wielu miejscach nie dziwią i stanowią realizację postulatów wyborczych PiS. Niemniej jednak duże zaniepokojenie wywołuje nowy sposób finansowania ochrony zdrowia. Już sama zmiana organizacyjna - przejście z NFZ na wojewódzkie oddziały zdrowia stanowi ogromne wyzwanie logistyczne i techniczne. Dzisiejsze oddziały NFZ są właścicielami bazy danych i systemów informatycznych, które będzie musiała przejąć nowa instytucja. Do tego dochodzi wiedza pracowników oddziałów w zakresie kontraktowania i kontroli - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Koniec NFZ. Będzie Urząd Zdrowia Publicznego

Jej zdaniem, połączenie obecnej infrastruktury z nowym systemem finansowania może doprowadzić do paraliżu, bo budżet to sztywne wydatki, a na dzisiaj nie wiemy jak zakończą się prace nad koszykiem i taryfikacją świadczeń, a zatem nie wiemy za co i za ile będziemy mogli się leczyć. Nie można przy tym zapomnieć o odkładanym od lat kontraktowaniu, który uniemożliwia „wejście" na rynek nowoczesnych placówek.

Zobacz cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA