Reforma oświaty, prezydent Duda: Dwie rzeczy mnie niepokoją

Reforma oświaty, prezydent Duda: Dwie rzeczy mnie niepokoją
Prezydent o reformie oświaty: Wokół zapowiedzianej reformy jest trochę fermentu (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

• W reformie oświaty niepokoi mnie kwestia szkół artystycznych i sportowych - powiedział prezydent Andrzej Duda.
• Druga kwestia to szkoły dwujęzyczne, przede wszystkim gimnazja dwujęzyczne - dodał.

Zgodnie z rządowymi projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany mają być wprowadzane od roku szkolnego 2017/2018. Projekty są po pierwszym czytaniu w Sejmie.

Prezydent pytany w TVN24, czy podjął już decyzję w sprawie reformy edukacji, odpowiedział: "Poczekajmy spokojnie, reforma jeszcze nie leży na biurku prezydenta. Jeszcze nie jest to uchwalona ustawa".

"Rozmawiałem już na ten temat z panią premier. Prosiłem, żeby zwróciła uwagę na pewne kwestie" - mówił Andrzej Duda. Dodał, że będzie rozmawiał także z minister edukacji Anną Zalewską. "Dwie rzeczy mnie na pewno niepokoją. Niepokoi mnie po pierwsze kwestia szkół artystycznych i sportowych, bo to są szkoły, które mają specjalny status - nie podlegają MEN, a one muszą być wplecione w ten system, aby ich uczniowie nie zostali poszkodowani" - powiedział. Poinformował, że rozmawiał już o tym z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim i dostał od niego zapewnienie, że szef MKiDN tej sprawy pilnuje.

"Druga kwestia to szkoły dwujęzyczne, przede wszystkim gimnazja dwujęzyczne. Chodzi o to, żeby tutaj zapewnić tę możliwość dwujęzyczności również w przyszłości. Zwłaszcza tym uczniom, którzy taką naukę już do tej pory mieli" - powiedział prezydent.

Czytaj też: Nowe podstawy programowe w szkole podstawowej: Jak będzie wyglądać nauczanie?

W obecnym systemie nauczanie dwujęzyczne rozpoczyna się w gimnazjach. Uczniowie klas dwujęzycznych, oprócz rozszerzonego nauczania języka obcego, uczeni są także części przedmiotów, np. biologii czy chemii, w języku obcym. W nowym systemie nauczanie dwujęzyczne ma się rozpocząć od VII klasy szkoły podstawowej.

Prezydent pytany był, czy myślał o tym, by opóźnić reformę edukacji, gdyż samorządy mówią, że mogą być problemy z jej wprowadzeniem, a nauczyciele gimnazjów boją się, że stracą pracę. "Zawsze będzie problem i zawsze będą protestowali ci, którzy tracą funkcje. A fakty są takie, że ten problem na pewno dotyczy dyrektorów gimnazjów; jeżeli gimnazja zostaną zlikwidowane, to przestaną być dyrektorami tych gimnazjów" - odpowiedział.

"Bardzo spokojnie do sprawy podchodzę. Staram się patrzeć szeroko" - zapewnił prezydent. Według niego wokół zapowiedzianej reformy jest trochę "fermentu". Jak mówił, jeśli w dyskusji pojawia się argument, by nie likwidować gimnazjów - a jak zaznaczył - likwidacja gimnazjów jest zasadniczym założeniem tej reformy, "to proszę wybaczyć, ale to w takim razie w ogóle nie róbmy reformy". "To jest postulat, który sprowadza się do nic nie ruszajcie, zostawcie tak jak jest" - ocenił.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma oświaty, prezydent Duda: Dwie rzeczy mnie niepokoją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!