Reforma oświaty: Po likwidacji gimnazjum zmienią się obwody szkół podstawowych

Reforma oświaty: Po likwidacji gimnazjum zmienią się obwody szkół podstawowych
Szkoła Podstawowa w Ząbkach (fot.sp2zabki.idsl.pl)

• Choć nie ma jeszcze ustawy, samorządy już przygotowują się do reformy oświaty i likwidacji gimnazjum.
• Reforma oznaczać będzie zmianę obwodów mazowieckich podstawówek.
• Dotychczasowe gimnazja mają stać się filiami szkół podstawowych.

Podwarszawskie Ząbki to miasto specyficzne, bo najmłodsze w Polsce. Według danych GUS niemal co czwarty jego mieszkaniec (24,2 proc.) nie ukończył 18 lat. Działają tam trzy publiczne szkoły podstawowe i dwa gimnazja. Dla ząbkowskich dzieci reforma edukacji oznaczać będzie zmianę obwodów podstawówek; dotychczasowe gimnazja mają stać się filiami szkół podstawowych.

"Obwody szkół podstawowych nr 1 i 2 są tak skonstruowane, że w pobliżu podstawówek są gimnazja. Natomiast szkoła nr 3 nie ma dodatkowego zaplecza w postaci gimnazjum, a będzie musiała zmieścić już w przyszłym roku siódme klasy. Więc obwód trójki zostanie odciążony na rzecz jedynki - zostanie tam przesunięta część nowego rocznika klas pierwszych" - przewiduje sekretarz miasta Patrycja Żołnierzak.

"Zmieni się też obwód jedynki - część dzieci z południowych części miasta przesuniemy na północ - do dwójki. To będzie szło równomierną falą przez całe miasto. Chodzi też o racjonalny podział pod kątem odległości miejsca zamieszkania od placówki" - dodała.

Władze miasta planują też, że dotychczasowe budynki gimnazjów nie staną się nowymi szkołami podstawowymi, ale filiami obecnych podstawówek.

"Przemawia za tym fakt, że nie musielibyśmy dostosowywać obiektów gimnazjalnych do potrzeb małych dzieci - przystosowanie sanitariatów, szatni byłoby kosztowne. Wówczas w dawnych budynkach szkół podstawowych uczyłyby się dzieci młodsze, w gimnazjalnych - roczniki starsze, co też jest pozytywnie odbierane przez rodziców młodszych dzieci" - powiedziała Żołnierzak.

Czytaj też: Przez reformę oświaty nawet połowa nauczycieli z gimnazjum może zostać bez pracy

Rozmieszczenie szkół podstawowych w dwóch budynkach nie zmieni jednak obecnego stanu rzeczy, w którym nauka w ząbkowskich szkołach podstawowych odbywa się na dwie zmiany.

Zwolnień nauczycieli miasto raczej nie planuje. "My często mamy problem odwrotny, żeby znaleźć nauczycieli, np. przedmiotów ścisłych czy też nauczycieli wspomagających. Dlatego u nas reforma nie przyniesie dużych skutków w tym zakresie" - dodała.

"Jesteśmy przed spotkaniem z dyrektorami naszych wszystkich szkół w sprawie reformy. Ostateczne decyzje zapadną po wysłuchaniu ich zdania i opinii" - powiedziała Żołnierzak.

Jak podkreśliła, specyfika Ząbek sprawia, że największym problemem przy planowaniu reformy jest oszacowanie liczby uczniów i sfinansowanie zadań oświatowych.

"Połowa naszych mieszkańców tylko tu zamieszkuje, bez meldunku oraz opłacania podatków. Do tego większość zamieszkałych to ludzie młodzi z dziećmi w wieku szkolnym lub przedszkolnym" - powiedziała Żołnierzak.

Podkreśliła, że subwencja oświatowa nie finansuje w całości kosztów utrzymania dzieci w szkołach. "Do tego dochodzi wychowanie przedszkolne, które jest zadaniem własnym gminy. Wydatki bieżące na oświatę ogółem - przedszkola i szkoły stanowią ok 70 proc. całości budżetu Ząbek" - wskazała.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma oświaty: Po likwidacji gimnazjum zmienią się obwody szkół podstawowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!