Reforma oświaty: Co z podwójnym rocznikiem? Minister Anna Zalewska wyjaśnia

Reforma oświaty: Co z podwójnym rocznikiem? Minister Anna Zalewska wyjaśnia
Reforma oświaty: W 2019 r. uczniowie obecnej I klasy gimnazjum i VI klasy szkoły podstawowej będą się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

• Podwójny rocznik nie jest dużym rocznikiem, szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów - uspokaja minister edukacji Anna Zalewska.
• Chodzi o rocznik, który w 2019 r. będzie się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych: liceum, technikum i szkoły branżowej.
• Mamy policzone absolutnie wszystkie miejsca - podkreśliła minister.

Chodzi o uczniów, którzy, są obecnie w I klasie gimnazjum i VI klasie szkoły podstawowej. W 2019 r. będą oni się ubiegać o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych: liceów, techników i szkół branżowych. Łącznie w obu rocznikach jest ok. 720 tys. uczniów, podczas gdy jeden rocznik to ok. 350 tys. uczniów.

Według szefowej MEN, wprowadzane zmiany nie spowodują, że zabraknie miejsc w szkołach. "W związku z niżem demograficznym ten rocznik podwojony nie jest dużym rocznikiem. Licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły są przygotowane. Mamy policzone absolutnie wszystkie miejsca" - powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia Zalewska.

Czytaj też: Anna Zalewska kreśli koniec reformy edukacji

Zapewniła, że roczniki te "absolutnie nie będę pomieszane". Jak mówiła, zostanie przeprowadzona dla nich specjalna rekrutacja. "Rekrutacja tych roczników - po III klasie gimnazjum i po VIII klasie szkoły podstawowej - będzie dedykowana tym rocznikom. I będą klasy dedykowane w szkołach już ponadpodstawowych dla dzieci po VIII klasie i po III klasie gimnazjum" - dodała.

Pytana o to, gdzie się znajdą dzieci, które chodzą obecnie do I klasy gimnazjum, ale nie zdadzą, odpowiedziała: "To będzie już nowa szkoła. To będzie ośmioklasowa szkoła podstawowa, będą mieć świadectwa nowej szkoły".

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się 1 września 2017 r. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Reforma oświaty: Co z podwójnym rocznikiem? Minister Anna Zalewska wyjaśnia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!