Reforma KRS. Paweł Mucha zaleca ostrożność, to dopiero pierwsze czytanie

Reforma KRS. Paweł Mucha zaleca ostrożność, to dopiero pierwsze czytanie
Kancelaria Prezydenta przygląda się pracy w Sejmie nad propozycją o KRS. Prezydent ma styczność z tym ciałem sądowym, gdy powołuje nowych sędziów do orzekania w imieniu RP. (fot. youtube.com)

Urzędnik w Kancelarii prezydenta Paweł Mucha zaleca stonowane podejście do propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, która zmieni KRS. Były adwokat, który sam ma krytyczne zdanie o tym ciele, przypominał w środę (5 kwietnia), że projekt może przejść duże zmiany w czasie legislacji w Sejmie.

• Paweł Mucha zaleca ostrożność w krytyce propozycji zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zaczyna ścieżkę legislacyjną w Sejmie.

• Uzasadniając radykalne zmiany w KRS, polityk bliski prezydentowi mówił: - Jest dysfunkcjonalność sądownictwa i KRS. Jest ona dostrzegana przez różne środowiska i wynika z tego, że sędziowie sami się wybierający to błąd. - W jego ocenie przykłady z innych państw pokazują, jak można godzić demokratyczny nadzór z niezawisłością sądów.

Zbigniew Ziobro, który sam spotykał się wielokrotnie z niedoskonałościami sądownictwa w Polsce, zapowiedział determinację w zmianie sądów i KRS.

W Sejmie znalazł się projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który ma zmienić zasady działania w Polsce Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). To ciało opiniujące i proponujące prezydentowi kandydatów na sędziów, jest w ocenie obecnej formacji rządzącej niewydolne i niereprezentacyjne. Stąd też decyzja o zmianie, zwłaszcza trybu wyboru członków KRS.

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta skomentował w środę (4 kwietnia), w dzień początku posiedzenia Sejmu, jak na ten projekt zapatruje się środowisko wokół głowy państwa.

- To pierwsze czytanie propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest jeszcze złożony drugi projekt do prac w komisji - mówił Mucha w Polskim Radiu, w audycji politycznej Programu Trzeciego. - To wczesny etap prac legislacyjnych a nie projekt skierowany do podpisu prezydenta - odsuwał ocenę ostateczną urzędnik. - Interesujemy się sprawą KRS, bo z Konstytucji wynika współpraca prezydenta z tym ciałem.

Dla Muchy krytyka, którą podnosi wobec propozycji opozycja jest zbyt daleko idąca. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę, że projekt otrzymał bardzo negatywne uwagi. Po pierwsze źle oceniło go Biuro Legislacyjne Sejmu, po drugie podmioty zagraniczne, sądowe i organizacje międzynarodowe widzą go bardzo źle.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Reforma KRS. Paweł Mucha zaleca ostrożność, to dopiero pierwsze czytanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!