Reforma edukacji: przepadły wnioski o odrzucenie Prawa Oświatowego

Reforma edukacji: przepadły wnioski o odrzucenie Prawa Oświatowego
Obrady sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego. (fot. twitter.com)

• Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego negatywnie zaopiniowały zgłoszone w II czytaniu wnioski o odrzucenie projektu ustawy Prawo Oświatowe zmieniającej strukturę szkół, w tym likwidującej gimnazja.
• Wnioski takie postawili posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Ta reforma cofa szkołę do dawnych czasów - argumentowała w imieniu PO Krystyna Szumilas. "Nie chcemy szkoły, która odbiera uczniom szanse na dobrą edukację" - powiedziała. Jak mówiła, według ekspertów reforma cofnie polską szkołę do lat pięćdziesiątych.

- Niszczycie polską edukację i nie przyłożymy do tego ręki - podkreśliła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). Jak mówiła, polska szkoła wymaga zmian, ale nie takich, jak zakłada reforma wprowadzana w projekcie. Mówiła także, że gdy wprowadzano reformę Handkego, czyli obecną strukturę szkół, posłowie otrzymali pogłębione analizy uzasadniające zmiany, a teraz tego nie było.

Krystian Jarubas (PSL) mówił, że zaplanowana reforma "to wielka edukacyjna demolka i chaos, który fundujecie dzieciom, rodzicom, samorządowcom, nauczycielom".

Wniosek przeciwny zgłosiła m.in. Marzena Machałek (PiS). Podkreśliła, że reforma jest przemyślana i przygotowana.

- Argumenty państwa sprowadzają się do "nic nie róbmy, jest dobrze" - powiedziała.

- Wylewacie krokodyle łzy nad problemami, które sami stworzyliście - oceniła.

Za odrzuceniem projektu ustawy Prawo Oświatowe głosowało 19 posłów, 33 było przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Tym samym komisje negatywnie zaopiniowały wnioski opozycji w tej sprawie.

Zgodnie z projektem ustawy Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Do projektu tej ustawy zgłoszono w drugim czytaniu siedem poprawek.

Negatywnie został też zaopiniowany wniosek o odrzucenie projektu ustawy Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Zgodnie z przepisami tej ustawy, reforma edukacji polegająca na zmianie struktury szkół, ma wejść w życie 1 września 2017 r.

Za odrzuceniem tego projektu głosowało 15 posłów, 30 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym komisje zaopiniowały wnioski opozycji o odrzucenie Przepisów wprowadzających negatywnie.

Komisje zaopiniowały negatywnie także poprawkę PO przesuwającą wejście w życie reformy do 2025 r. i poprawkę PSL przesuwającą wejście w życie reformy do 2019 r.

Negatywnie zostały też zaopiniowane wszystkie pozostałe poprawki opozycji. PO i PSL złożyły m.in. poprawki, zgodnie z którymi zachowana została by obecna struktura szkolnictwa. PSL wniósł też poprawkę zakładającą zapewnienie wszystkim uczniom ciepłego posiłku w szkołach oraz poprawkę wydłużającą czas nieczynny nauczycieli z sześciu do dwunastu miesięcy. Nowoczesna zaś złożyła poprawkę dotyczącą kształtowania nowej sieci szkół.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma edukacji: przepadły wnioski o odrzucenie Prawa Oświatowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!