Reforma edukacji: Klika tysięcy nauczycieli straci pracę. ZNP zebrał dane

Reforma edukacji: Klika tysięcy nauczycieli straci pracę. ZNP zebrał dane
Reforma edukacji: Nauczyciele stracą pracę. Blisko 9 tys. pedagogów zostanie zwolnionych (fot.fotolia)

8,9 tys. nauczycieli straci pracę, a 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu w wyniku reformy edukacji - podał ZNP.

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał informacje dot. zwolnień nauczycieli z 14 województw.

• 8,9 tys. nauczycieli straci pracę od 1 września w związku z reformą edukacji.

• 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu.

Według ZNP, wśród 8933 nauczycieli, którzy stracą pracę, 4872 to osoby, które otrzymały zwolnienia, a 4061 to te, którym nie przedłużono umowy.

Jak poinformowała rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis, związek nadal zbiera informacje; w kolejnym tygodniu opublikuje dane z wszystkich 16 województw. Obecnie podane nie zawierają informacji z woj. zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W ubiegłym tygodniu ZNP podał dane z 12 województw, z których wynikało, że nauczycieli, których dotkną negatywne konsekwencje reformy, jest ponad 16,6 tys.: co najmniej 6 tys. nauczycieli straci pracę (2,6 tys. osób zostanie zwolnionych, a z 3,6 tys. nie zostanie przedłużona umowa), a 10 tys. nie będzie miało pełnego etatu (ponad 1170 będzie miało ograniczony etat poniżej 1/2 wymiaru godzin).

Czytaj też: Nauczyciele powinni zacząć szukać pracy

ZNP powołując się na dane ZUS, podało także, że rośnie liczba nauczycieli odchodzących z pracy na świadczenie kompensacyjne, czyli odpowiednik emerytur pomostowych dla nauczycieli. Wynika z nich, że między wrześniem a grudniem 2016 roku liczba nauczycieli korzystających ze świadczeń kompensacyjnych wzrosła o blisko 40 proc.

W poniedziałek (12 czerwca) minister edukacji narodowej Anna Zalewska pytana na konferencji prasowej m.in. o liczbę nauczycieli, którzy w związku z reformą edukacji stracą pracę, poinformowała, że w bazie miejsc pracy dla nauczycieli szczytowym momencie było 21 tys. ofert. "W tej chwili jest to ponad 14 tys. (ofert); w Warszawie 1140, a na Mazowszu ponad 2340" - powiedziała minister. Jak zaznaczyła, dane, którymi dysponuje MEN, pochodzą bezpośrednio od dyrektorów szkół i samorządów. "Ufam instytucjom, które są za to odpowiedzialne, czyli kuratoriom oświaty" - podkreśliła.

Do prowadzenia baz miejsc pracy dla nauczycieli w każdym województwie zobowiązani są kuratorzy oświaty; dyrektorzy szkół są zobowiązani do zgłaszania do nich wszystkich ofert pracy w swojej placówce.

Zalewska przypomniała, że we wrześniu tzw. arkusze organizacyjne pracy szkół, przygotowane przez nie do końca maja i przekazane kuratorom do zatwierdzenia, będą jeszcze aneksowane. "Mam nadzieję, że będziemy mogli z satysfakcją podać, że w związku z przekształceniem nie dojdzie do zwolnień nauczycieli" - dodała.

Proszona o komentarz do danych przedstawionych w ubiegłym tygodniu przez ZNP, odpowiedziała: "Nie mogę się odnieść do danych, których nie znam". "Poczekajmy do września. W październiku System Informacji Oświatowej bezwzględnie wszystko nam pokaże" - dodała.

Rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska pytana po konferencji, ile spośród ofert pracy w bazie to oferty dla nauczycieli na co najmniej pół etatu, podała, że jest takich obecnie ponad 5,5 tys.

Reforma edukacji wprowadza nową strukturę szkół. W miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!