XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Reforma edukacji, Kalita: Związki i opozycja wykorzystają wszystko by uderzyć we władzę

Reforma edukacji, Kalita: Związki i opozycja wykorzystają wszystko by uderzyć we władzę
Dobrze się stało, że jest przedłużona szkoła podstawowa do 8 lat i liceum 4-letnie - mówi Kalita (Adam Kalita, fot.adamkalita.pl)

Bunt związków zawodowych, polega głównie na utrzymaniu miejsc pracy. Totalna opozycja się nie zmieni i zawsze będzie krytykować wszystko, nawet najlepsze rzeczy. Ale ta reforma edukacji dziś jest nie do cofnięcia i musimy jej dać się rozpędzić - mówi działacz opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, uczestnik głodówki w obronie lekcji historii w 2012 r, radny Krakowa (PiS), Adam Kalita.

Jest marzec 2012 r. Wspólnie z kilkoma działaczami antykomunistycznej opozycji z czasów PRL rozpoczynacie 13-dniową głodówkę w obronie nauczania historii w szkole. Dlaczego do tego doszło?

Rozpoczynaliśmy tę głodówkę w obronie polskiej tożsamości narodowej, a przy okazji przedmiotu historia. Rzeczywiście tak się stało, że media nas tak zakwalifikowały i ten strajk głodowy był postrzegany jako strajk w obronie historii. Jak do tego doszło? To się wzięło z naszych długich rozmów z prof. Andrzejem Nowakiem, który już pół roku wcześniej zwracał uwagę na to, że sytuacja nauczania historii jest bardzo poważna, dlatego że zostało ono ograniczone, szczególnie na poziomie licealnym.

Tzn. tak naprawdę program ogólnokształcący historii został ograniczony do pierwszych klas, później co prawda były jeszcze jakieś elementy historii czy WOS-u w drugiej i w trzeciej, ale już w stopniu znikomym. Większość młodzieży była pozbawiona nauki historii w drugiej i trzeciej klasie. Prof. Andrzej Nowak zwracał na to uwagę i napisał w tej sprawie kilka artykułów. I krakowskie środowiska niepodległościowe, szeroko rozumiane, doszły do wniosku, że nie ma innej rady, że trzeba podjąć protest.

I wyszedł z tego bardzo radykalny protest. Głodówka.

Oczywiście bardzo poważnie zastanawialiśmy się, jaki to ma być protest. Doszliśmy do wniosku, że skoro poważni naukowcy zwracają się do władzy i ta władza ich ignoruje, to jeśli nie podejmiemy poważnego protestu, to na pewno władza nas wszystkich zignoruje. Zdecydowaliśmy się na najbardziej radykalną formę: głodówkę. Przez pierwsze dni byliśmy generalnie lekceważeni, tzn. media o nas nie pisały, nikt się do tego nie ustosunkowywał.Sprawa jakby nie istniała.

Czytaj też: Zalewska: W wyniku reformy edukacji zatrudnienie w oświacie wzrośnie

Jednak ten protest, jego pierwsze dwa dni spowodowały, że zaczęło się o nim mówić w całej Polsce. Głównie docieraliśmy z naszymi komunikatami przez internet. Przyszli do nas nauczyciele, a także młodzież, i to nie zapędzana przez nauczycieli, ale sama z siebie. Zaczęli się pojawiać politycy, samorządowcy, ludzie związani też z Uniwersytetem Jagiellońskim. I władza zaczęła w końcu o tym mówić.

Wydaje się, że Państwa akcja miała wpływ na poczynania władzy, a z pewnością odbiła się echem w polskim sejmie?

W trakcie naszego strajku głodowego doszło do nocnego posiedzenia sejmowego na temat sytuacji w szkolnictwie. Wtedy podjęto taką decyzję, że powstanie przy prezydencie Komorowskim ciało, które zajmie się tą sprawą, i rzeczywiście powstało. To grono ludzi, wśród nich prof. Andrzej Nowak, wypracowało model, w którym lekcje historii w drugiej i trzeciej klasie zostały zwiększone o dwa podstawowe bloki. Tak, ten protest głodowy przyniósł sukces, ponieważ Polacy zrozumieli, że lekcja historii jest czymś ważnym dla tożsamości. A z drugiej strony możemy mówić o porażce, bo jednak nie zmieniono wtedy całości programu nauczania historii i języka polskiego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma edukacji, Kalita: Związki i opozycja wykorzystają wszystko by uderzyć we władzę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!