PTMR: Proponowane przez ministerstwo zmiany w Podstawowej Opiece Medycznej mają luki

PTMR: Proponowane przez ministerstwo zmiany w Podstawowej Opiece Medycznej mają luki
Lekarz musi czuć się przede wszystkim lekarzem, a nie sekretarką (fot.pixabay.com)

• Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany, które mają zwiększyć rolę POZ w systemie ochrony zdrowia "to dopiero założenia, które mają dużo luk" - uważa dr Agnieszka Mastalerz-Migas, przewodnicząca komitetu organizacyjnego kongresu i wiceprezes PTMR.
• Chodzi przede wszystkim o stworzenie motywacji dla młodych, którzy będą mogli się rozwijać, pracując w POZ - powiedziała ekspert.

O proponowanych zmianach w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, której rola wg założeń ministerialnych ma wzrosnąć w systemie ochrony zdrowia oraz o odmianie wizerunku POZ, by także młodzi lekarze chcieli tam pracować, będą rozmawiać lekarze rodzinni we Wrocławiu.

Od piątku do niedzieli we Wrocławiu potrwa V Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej (PTMR), w którym uczestniczy 1,5 tys. lekarzy rodzinnych i specjalistów z różnych dziedzin. Zaplanowano wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne oraz debaty dotyczące tematów stricte medycznych, jak i rozwiązań organizacyjnych ważnych dla POZ.

"Po raz pierwszy do debaty o POZ zaprosiliśmy młodych lekarzy rodzinnych. Chodzi o to, by to właśnie ci młodzi 30-latkowie pomogli znaleźć odpowiedź na pytanie: co trzeba zrobić, by młodzi lekarze chcieli pracować w POZ" - powiedziała dr Agnieszka Mastalerz-Migas, przewodnicząca komitetu organizacyjnego kongresu i wiceprezes PTMR.

Podkreśliła, że niedobór kadrowy wynika nie tylko z coraz rzadziej wybieranej specjalizacji lekarza rodzinnego, ale również z obecnej pozycji POZ.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia walczy z brakiem lekarzy

Jak wyjaśniła, "potrzeba uporządkowania i jasnego określenia kompetencji, by dokonać rzeczywistej poprawy".

"Lekarz musi czuć się przede wszystkim lekarzem, a nie sekretarką. Druga kwestia to czarny PR, który od lat dotyka lekarzy rodzinnych i stali się przez to przysłowiowymi chłopcami do bicia. Padają przecież określenia np. najgorszy, leniwy czy biznesmen patrzący tylko na pieniądze" - powiedziała dr Mastalerz-Migas, na co dzień kierująca Katedrą i Zakładem Medycyny Rodzinnej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Jej zdaniem, proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany, które mają zwiększyć rolę POZ w systemie ochrony zdrowia "to dopiero założenia, które mają dużo luk".

"Pracowałam w zespole powołanym przez MZ do opracowania tej strategii i te założenia, teraz poddane konsultacji społecznej, mają wciąż charakter dużej ogólności. Potrzebujemy jeszcze wielu rozwiązań szczegółowych, dotyczących zarówno kwestii finansowych, jak i wielu innych. Chodzi przede wszystkim o stworzenie motywacji dla młodych, którzy będą mogli się rozwijać, pracując w POZ" - powiedziała ekspert.

Jak jeden z przykładów podała propozycję tzw. budżetu powierzonego, z którego lekarze rodzinni mieliby finansować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i diagnostykę.

"W naszej ocenie te pieniądze jako zastrzeżone tylko wykonywania badań w praktyce lekarza rodzinnego są nadal znaczone, bo jeśli nie zostaną wykorzystane musiałyby zostać zwrócone. My chcemy, by możliwy był też z nich np. zakup sprzętu, doposażenia gabinetu czy nawet zatrudnienia specjalisty w ramach konsultacji. To poprawiałoby opiekę nad pacjentem w ramach POZ" - powiedziała Mastalerz-Migas.

W trakcie rozpoczynającego się w piątek trzydniowego kongresu PTMR oprócz specjalistycznych wykładów medycznych, obejmujących zagadnienia nie tylko medycyny rodzinnej, zaplanowano również szkolenia, warsztaty.

Organizatorzy zapowiadają również ogłoszenie nowych wytycznych leczenia dwóch chorób i będą to rekomendacje przygotowane przez towarzystwa naukowe właśnie dla lekarzy POZ. Chodzi o rekomendacje postępowania dla lekarzy POZ w leczeniu astmy u dzieci do piątego roku życia i wytyczne dotyczące diagnostyki oraz terapii zapalnego bólu krzyża.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PTMR: Proponowane przez ministerstwo zmiany w Podstawowej Opiece Medycznej mają luki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!