XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przywrócona kontrola kuratorów oświaty nad działaniami samorządów

Przywrócona kontrola kuratorów oświaty nad działaniami samorządów
Chodzi o to, by ograniczyć rolę samorządów w decydowaniu o oświacie. Fot. Photoxpress

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wzmocniła kompetencje kuratorów oświaty. Przywrócona została kontrola kuratorów oświaty nad działaniami samorządów w kształtowaniu sieci szkół i przedszkoli.

Ustalenie przez radę gminy sieci publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.

Także decyzja o likwidacji lub przekształceniu przedszkola, szkoły lub placówki prowadzonej przez samorząd będzie zależała od uzyskania pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Zmianie ulega też sposób wyboru kuratora. Teraz będzie on powoływany i odwoływany przez ministra edukacji narodowej w drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Z kolei wicekuratorzy oświaty będą powoływani również przez szefa resortu edukacji, tyle że na wniosek kuratora i po zasięgnięciu opinii wojewody.

– To bardzo potrzebne zmiany. Chodzi o to, by ograniczyć rolę samorządów w decydowaniu o oświacie, ponieważ nad dobro dzieci przedkładają interes ekonomiczny – mówiła w jednym z wywiadów Barbara Nowak, krakowska radna PiS.

Pokusa kuratora

Zdaniem Jarosława Flisa, PiS nie przewidziało wszystkich konsekwencji takich zmian.

– Sytuacja, w której jeden podmiot może blokować decyzje innego i wpływać na kształt jego budżetu, budzi wątpliwości, to raz – mówi Jarosław Flis, socjolog, publicysta i komentator polityczny. – Dwa – zostaje pytanie, czy rząd, kuratorzy chcą brać odpowiedzialność za to, które szkoły są likwidowane? Kuratorzy mogą spodziewać się teraz albo zarzutów władz samorządowych, którym zablokowały decyzje, o to, że zabraknie pieniędzy na inne sprawy w JST, albo pielgrzymek niezadowolonych z pomysłu likwidacji tej czy innej szkoły – wymienia ekspert.

Jego zdaniem istnieje też obawa o nadużycia, szczególnie w okresie przedwyborczym.

– Zawsze z tyłu głowy trzeba mieć świadomość tego, że władza może być nadużywana. Tym bardziej ze szczególną ostrożnością powinny być dokonywane wszelkie zmiany wobec instytucji, których walka o władzę może dotyczyć – kontynuuje socjolog. – W przypadku kuratorów prawo weta może być pokusą. Zobaczymy, jak z tego prawa kuratorzy będą korzystać, gdy likwidować szkołę będą chcieli włodarze z partii rządzącej, a jak – gdy z opozycji.

Cały artykuł w Portalu Samorządowym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przywrócona kontrola kuratorów oświaty nad działaniami samorządów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!