Przywódcy państw UE wypracowali podstawę do negocjacji z Turcją ws. migracji

Przywódcy państw UE wypracowali podstawę do negocjacji z Turcją ws. migracji
W trwającym w Brukseli dwudniowym unijnym szczycie uczestniczy także premier Beata Szydło (fot. P. Tracz/KPRM)

• Przywódcy państw UE wypracowali w czwartek (17 marca) podstawę do negocjacji z Turcją o planie współpracy, który ma zahamować falę migracji.
•  Na piątek (18 marca) zaplanowano rozmowy z tureckim premierem Ahmetem Davutoglu.
• Od ich przebiegu zależy czy plan zostanie przyjęty.

"Dziś mogę przedstawić jedynie częściowe sprawozdanie (...) Nie przyjęliśmy jeszcze dokumentu" - powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel po pierwszym dniu obrad szczytu UE w Brukseli, podczas których przywódcy unijni próbowali dopracować szczegóły porozumienia z Turcją. Nie udało się jednak doszlifować projektu dokumentu.

"Niektóre elementy deklaracji są trudne dla państw członkowskich" - poinformował dziennikarzy pragnący zachować anonimowość urzędnik unijny. Głównym problemem jest turecka propozycja dotycząca otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE. Nie zgadza się na to Cypr, który od 40 lat uwikłany jest w konflikt z Turcją wokół Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Urzędnicy nie ukrywają, że rozmowy "będą ciężkie".

Z powodu braku porozumienia szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie zorganizował zwyczajowej konferencji prasowej po pierwszym dniu szczytu.

Z dziennikarzami spotkała się za to Angela Merkel. "Omówiliśmy dziś najistotniejsze elementy, na podstawie których w piątek szef Rady Europejskiej, szef Komisji Europejskiej oraz holenderska prezydencja UE będą prowadzić rozmowy z premierem Turcji, aby wypracować wspólne porozumienie UE-Turcja" - poinformowała.

Czytaj: 7 tys. uchodźców w Polsce? Waszczykowski: Nie będzie tylu chętnych

Według niej dyskusja w gronie UE koncentrowała się w dużej mierze na zapewnieniu "jednoznacznej podstawy prawnej" dla planowanego odsyłania do Turcji wszystkich migrantów, docierających na greckie wyspy. Takie rozwiązanie zaproponowała Ankara, aby zniechęcić migrantów do nielegalnego przeprawiania się do Grecji i rozbić "model biznesowy" przemytników ludzi. Budziło to jednak zastrzeżenia prawników, bo prawo międzynarodowe zabrania zawracania uchodźców.

"Upewniliśmy się, że wszyscy imigranci będą traktowani indywidualnie" - powiedziała Merkel, dodając że będzie to wyzwanie logistyczne, dlatego kraje unijne muszą udzielić koniecznego wsparcia Grecji w zorganizowaniu tej operacji. Kontrolę nad tymi działaniami ma sprawować urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR).

Merkel poinformowała, że w piątek negocjacje z premierem Turcji będą koncentrować się także na jej żądaniach: przyśpieszeniu liberalizacji wizowej, otwarcia nowych rozdziałów negocjacji akcesyjnych oraz podwojenia pomocy finansowej dla uchodźców syryjskich w Turcji do 6 mld euro.

"Wszyscy byli zgodni, że musimy dołożyć wszelkich starań, by wypracować porozumienie z Turcją" - powiedziała niemiecka kanclerz.

Projekt planu unijno-tureckiego zakłada, że za każdego odesłanego do Turcji Syryjczyka kraje unijne przejmą jednego syryjskiego uchodźcę z tureckich obozów. Polsce zależało na tym, aby to rozwiązanie nie tworzyło nowych zobowiązań do przyjmowania uchodźców, niż uzgodnione w ubiegłym roku programy przesiedleń i relokacji uchodźców.

Według Merkel nie uzgodniono jeszcze daty, od kiedy rozpocznie się odsyłanie migrantów z Grecji oraz przesiedlanie uchodźców syryjskich z Turcji do UE. Jak oceniła niemiecka kanclerz, powinno to nastąpić możliwie szybko. "Turcja uważa, że po kilku dniach od rozpoczęcia odsyłania migrantów rozpocznie się także przejmowanie przez UE uchodźców syryjskich (z tureckich obozów - PAP) na zasadzie +jeden za jednego+" - powiedziała Merkel. Zastrzegła, że wymaga to wielu przygotowań logistycznych i prawnych.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przywódcy państw UE wypracowali podstawę do negocjacji z Turcją ws. migracji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!