XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przyszłość UE po Brexicie. Wspólnota nie upadnie, ale czy będzie mocniejsza?

Przyszłość UE po Brexicie. Wspólnota nie upadnie, ale czy będzie mocniejsza?
Czy wspólna Europa bez Zjednoczonego Królestwa faktycznie będzie mocniejsza? (fot.:pixabay.com)

Byli premierzy i politycy bez obaw patrzą na Brexit oraz inne problemy Starego Kontynentu. Pozostają optymistami. Ich zdaniem decyzja Londynu to kolejny kryzys, który Europę pozostawi mocniejszą.

• Zdaniem Jana Krzysztofa Bieleckiego Europa po kryzysie finansowym, a także politycznych decyzjach Brytyjczyków i Francuzów, dojrzała do odpowiedzialnego spojrzenia na Wschód.

• Zoltan Csefalvay, ambasador i stały przedstawiciel Węgier przy OECD i UNESCO nie martwi się konsekwencjami Brexitu. Martwi go natomiast przyczyna takiej decyzji Brytyjczyków.

• Polski ekonomista Janusz Jankowiak wskazuje na kłopoty wynikające ze starzenia się społeczeństw Europy. Jego zdaniem ten problem i związane z nim wyzwania, np. na rynku pracy, muszą rozwiązać poszczególne kraje Wspólnoty, a nie UE.

Kryzys migracyjny, Brexit, zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborczym wyścigu w USA, pytania o rolę handlu globalnego i bezpieczeństwa - wszystko to generuje niepewność w rozważaniach nad przyszłością Europy i każe zapytać o kierunek, w którym będzie ona zmierzać. 

Europa martwi się za cały świat

Były premier, a obecnie przewodniczący rady partnerów EY Jan Krzysztof Bielecki uważa, że UE nie powinna się zamartwiać na zapas.

– Na forum Unii potrafią się martwić o cały świat – mówił Bielecki.

– Świat jest w środku cyklu ryzyka politycznego (ang. global political risk) – podkreśla. Jego zdaniem owe ryzyka przybrały postać kilku kluczowych słów, z którymi Zachód będzie się musiał zmierzyć. Są to: Chiny, Iran, Rosja i rosnące niezadowolenie warstwy średniej (pracownicy wykwalifikowani). Do tego trzeba jeszcze dołożyć populizm i nacjonalizm.

Te dwa ostatnie zagrożenia Bielecki widzi w polityce Trumpa i niedoszłej prezydenturze Marine Le Pen we Francji.

– Do tego dochodzi fakt, że w 25 krajach świata upada demokracja, w tym w trzech w Europie. Mamy polityczną trudną sytuację, jednocześnie jesteśmy po 10 latach kryzysu finansowego – wylicza.

– Potrzebujemy zmiany w cyklu gospodarczym. Teraz gospodarka idzie do góry – Bielecki mimo wszystko pozostaje optymistą. Nie wyklucza, że i w polityce zawieje bardziej wiosenny wiatr.

Dla byłego polskiego premiera gospodarczy zwrot się zaczyna i pozwoli skonsolidować „starą Europę”, nawet wobec widma wyjścia z UE Wielkiej Brytanii. Zanadto nie martwi go nawet "Brexit", bo „okres przejściowy”, jakim staną się najbliższe lata, ostatecznie nie wymontuje Zjednoczonego Królestwa z systemu europejskiego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przyszłość UE po Brexicie. Wspólnota nie upadnie, ale czy będzie mocniejsza?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!