XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przedwyborcze punkty widzenia: imigranci - otwierać, uchylać czy zamykać drzwi?

Przedwyborcze punkty widzenia: imigranci - otwierać, uchylać czy zamykać drzwi?
Fot. Fotolia

Czy Polska powinna otworzyć się na imigrantów? Właściwie wszystkie główne ugrupowania zamierzające startować w październikowych wyborach parlamentarnych zachowują tu pragmatyczne, ostrożne stanowisko.

Różnice w szczegółach da się jednak łatwo wychwycić. Można oczekiwać w przypadku wielu ugrupowań opinie w kwestii "Polska i imigranci" będą jeszcze doprecyzowane w okresie bliższym dacie wyborów.

PiS: Polska imigracja

Polska powinna najpierw pomyśleć przede wszystkim o Polakach, którzy chcą wrócić do kraju. Zarówno tych, którzy są potomkami naszych rodaków mieszkających w tej chwili na Wschodzie, jak i tych, którzy wyjechali i nie mają możliwości powrotu. Nasz kraj winien być otwarty na imigrantów, ale nie według zasad narzucanych przez Unię Europejską (np. tzw. kwot).

PO: Bez dyktatu

Polska powinna przyjmować imigrantów, lecz na zasadach dobrowolności. Trzeba pamiętać, że imigranci to również koszty dla polskich obywateli.

SLD: Włączyć w normalne życie

Polska powinna otworzyć się na imigrantów, czyli osoby faktycznie uciekające przed śmiercią, wojną czy prześladowaniami - ale pod bardzo konkretnymi warunkami. Należy opracować pełny program socjalizacji tych osób i włączenia ich w normalne życie polskiego społeczeństwa.

Jeśli "przyjęcie imigrantów" oznacza zaś umieszczenie ich w zamkniętych obozach, gettach lub przechowanie, zanim zdążą uciec do Niemiec lub Wielkiej Brytanii, to lewica jest temu przeciwna.

Kukiz’15: Zachodnie wzorce - nieodpowiednie

Należy unikać otwartej polityki imigracyjnej, wzorowanej na polityce państw zachodnich. Nie sprawdziła się, doprowadziła do rozdęcia wydatków socjalnych oraz wybuchów niepokojów społecznych.

Polska diaspora liczy kilkanaście milionów ludzi. Tam powinniśmy kierować wzrok w pierwszej kolejności: usprawnić procedury wydawania Karty Polaka oraz docierać do Polaków zamieszkujących zwłaszcza obszar b. ZSRR. Spora część z tych ludzi chciałaby wrócić do domu i należy im to ułatwić.

Później trzeba zainteresować się potencjalnymi imigrantami z krajów bliskich nam kulturowo, z obszaru I Rzeczpospolitej. Jedynym elementem otwartej polityki imigracyjnej powinno być poszukiwanie specjalistów - niezależnie od tego, skąd pochodzą. Taki model polityki imigracyjnej zamortyzuje niekorzystne trendy demograficzne, dobrze wpłynie na rynek pracy i nie doprowadzi do napięć.

KORWiN: Przybysze niech pracują

Czy Polska powinna otworzyć się na imigrantów? Zależy, na jakich. Powinniśmy prowadzić zrównoważoną politykę imigracyjną. Trudno wpuszczać wszystkich, a ci, których wpuszczamy, powinni w Polsce pracować. Nie opowiadamy się ani za wspieraniem imigrantów zasiłkami, ani też udzielaniem im specjalnej pomocy. Jak ktoś chce przyjechać, niech przyjeżdża, ale niech nie liczy na specjalne traktowanie.

PSL: Imigracja jako półśrodek

Przyjmowanie imigrantów nie rozwiąże problemu. Kwoty imigracyjne to nie najlepszy pomysł. Najskuteczniejszą metodą na ograniczenie imigracji jest przeciwdziałanie jej źródłom, a więc pomoc w tych krajach, z których ludzie uciekają.

W tekście w syntetyczny sposób charakteryzujemy poglądy głównych formacji politycznych. Po części bazowaliśmy na źródłach pośrednich, po części - na konkretnych odpowiedziach politycznych ugrupowań na nasze pytanie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedwyborcze punkty widzenia: imigranci - otwierać, uchylać czy zamykać drzwi?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!