XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Protest studentów przeciw PiS. Kto popiera protest w internecie?

Protest studentów przeciw PiS. Kto popiera protest w internecie?
Organizatorzy protestu studentów zawarli swoje postulaty w 11 punktach. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Popołudniu ( godz. od 16.30 do 19) w środę (25 stycznia) odbędzie się w niektórych miastach protest studentów wobec władzy PiS. Protest dało się też zauważyć w internecie.
•  Swoje poparcie dla protestu wyrazili np. Zbigniew Hołdys, dziennikarka Dorota Gardias. Jest też polityczne wsparcie Inicjatywy Feministycznej, czy młodzieżówki SLD.
• Zdaniem Jarosława Gowina postulaty niezadowolonych są lewicowe, ale jednocześnie nie zabrania nikomu protestować.

W środę (25 stycznia) zapowiedziano protesty studentów w całej Polsce. Manifestacje będą skierowane przeciw rządom PiS, ale nim rozkręcić się miały w miastach wiele komentarzy pojawiło się już w internecie. Protesty są przewidziane w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie. Protestujący chcą zbierać się miedzy godz. 16.30 i 19.

Hashtag szybko na szczycie

W środę rano hashtag "#ProtestStodentow" szybko wybił się w trendach społecznościowych na wysokie drugie miejsce. Tę informację przekazały portale monitorujące sieć (np. Trendinalia Poland, czy trends24.in). Oficjalny profil protestu na podstronie na Twitterze, od powstania w grudniu 2016 roku do daty samej inicjatywy, obserwowało 517 osób. Na Facebooku gotowych uczestniczyć w zebraniach w powyższych miastach było ponad tysiąc osób.

Takie liczby nie zwiastują masowego udziału młodzieży.

Politycznie odnosił się do tego, zainteresowany tematem, minister nauki Jarosław Gowin. Dla polityka oczywisty jest lewicowy charakter haseł.

- Jest dobrym prawem każdego obywatela, żeby publicznie manifestować poparcie dla rządu albo sprzeciw wobec rządu - powiedział Gowin, komentując w TVP1 zapowiadane protesty.

Nie brakuje poparcia, w pewnych kręgach

Do tego, by protestować mocno w sieci nawoływał natomiast np. Zbigniew Hołdys. Muzyk pisał w sieci 24 stycznia:

- Wszystkim, którzy robią RT (retwit - red.) o miejscach PROTESTU STUDENCKIEGO w miastach Polski JUTRO - wielkie dzięki! Media publiczne blokują informacje! - atakował Hołdys.

Spory wpis na temat protestu popełniła też Dorota Gardias (prezenterka telewizyjna, dziennikarka TVN).

- Sam fakt, że postanowili wyjść dziś (25 stycznia) na ulicę oznacza, że z międzypokoleniowym dialogiem jest coś nie tak - akcentowała na prywatnej stronie Gardias. Liczę, że uda im się przebić ze swoimi postulatami. Dopisałabym jednak jeszcze jeden ważny postulat, a brzmi on - „Chcemy żyć w państwie szanującym prawa pracownicze!”

Dla Gardias istotne jest, że we współczesnym świecie pracownicy są często traktowani jak koszt, a nie jak inwestycja. - Walczcie o godne płace, godne warunki pracy, o poszanowanie zasad dialogu społecznego - dodawała dziennikarka.

Lewicowe inicjatywy polityczne są zgodne, że protest jest potrzebny

- Z radością i dumą witamy włączenie się studentek i studentów w obywatelski protest przeciwko łamaniu polskiej demokracji - pisała Inicjatywa Feministyczna. - Na sprzeciw polskich studentek i studentów napotykała każda władza, gdy próbowała łamać prawa człowieka. My jeszcze pamiętamy prawdziwą historię Polski, także historię oporu studentek i studentów.

Działacze w cytowanym oświadczeniu z 25 stycznia akcentują, że takim protestem było właśnie działanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) w czasie roku 1968, za rządów w Polsce Ludowej Edwarda Gierka.

Młodzieżówka SLD także wyraziła poparcie:- Nie zgadzamy się na wprowadzanie na uniwersytety jednej słusznej ideologii, przy jednoczesnym wykluczaniu nowych, postępowych nauk, takich jak np. gender studies. Uniwersytety zawsze były otwarte na różne poglądy i tak powinno pozostać.

Oto postulaty protestujących

Protest został zorganizowany w oparciu o szereg postulatów, które protestujący zebrali w kilka punktów. O takie zasady chcą też walczyć po zakończeniu protestu.

1. Chcemy żyć w państwie, w którym przestrzegane są przepisy Konstytucji i innych aktów prawnych.
2. Chcemy żyć w państwie, w którym instytuty badawcze i instytucje kultury są niezależne, a programy nauczania szkół i uczelni oparte są na wiedzy naukowej.
3. Chcemy żyć w państwie, w którym zagwarantowana jest wolność zgromadzeń i żadne z nich nie jest uprzywilejowane.
4. Chcemy żyć w państwie, w którym panuje tolerancja i wszystkie osoby są równe wobec prawa bez względu na płeć, pochodzenie, kolor skóry, orientację psychoseksualną, stopień niepełnosprawności oraz wyznanie.
5. Chcemy żyć w państwie, w którym ofiary przemocy są realnie chronione, mamy zagwarantowany dostęp do wszystkich praw reprodukcyjnych oraz utrzymane zostają standardy opieki okołoporodowej.
6. Chcemy żyć w państwie, w którym rząd nie izoluje Polski od Unii Europejskiej i nie ośmiesza jej na arenie międzynarodowej.
7. Chcemy żyć w państwie, w którym stanowiska obsadzane są na podstawie umiejętności i kompetencji, a nie przynależności partyjnej.
8. Chcemy żyć w państwie, w którym sami i same możemy decydować o sobie, własnym ciele, płodności, poglądach czy wyznaniu.
9. Chcemy żyć w państwie, które jest świeckie.
10. Chcemy żyć w państwie, w którym media są niezależne od władzy.
11. Chcemy żyć w państwie, w którym ministerstwo środowiska dąży do ochrony, a nie niszczenia polskiej przyrody.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Protest studentów przeciw PiS. Kto popiera protest w internecie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!