XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prokuratura chce od 6 do 10 lat więzienia dla winnych katastrofy hali MTK

Prokuratura chce od 6 do 10 lat więzienia dla winnych katastrofy hali MTK
Prokurator Katarzyna Wychowałek-Szczygieł zauważyła, że choć żaden wyrok nie przywróci życia ofiarom katastrofy, kara powinna być adekwatna do winy (fot.fotolia)

10 lat więzienia domaga się prokuratura dla Jacka J. - autora projektu wykonawczego hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), oskarżonego o umyślne sprowadzenie katastrofy, w której przed 10 laty zginęło 65 osób.

Dla b. szefów spółki MTK, budowniczych pawilonu i rzeczoznawcy budowlanego, który wydawał ekspertyzę po jednej z awarii hali prokuratura żąda po 6 lat pozbawienia wolności. Takiej samej kary prokuratura domaga się dla Marii K., która była powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego w Chorzowie i zdaniem oskarżenia nie dopełniła swych obowiązków.

Poza wymierzeniem oskarżonym kar więzienia prokuratura chce też, by sąd zobowiązał ich wszystkich do solidarnego naprawienia szkody wobec kilku oskarżonych, którzy złożyli takie wnioski.

Hala MTK zawaliła się w w styczniu 2006 r. podczas targów gołębi pocztowych. Zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych, 26 z nich doznało ciężkich obrażeń. We wtorek Sąd Okręgowy w Katowicach rozpoczął wysłuchiwanie mów końcowych.

Prokurator Katarzyna Wychowałek-Szczygieł zauważyła, że choć żaden wyrok nie przywróci życia ofiarom katastrofy, kara powinna być adekwatna do winy. "Oskarżeni dopuszczając się rażących zaniedbań postawili na szali najwyższe dobro, jakim jest życie człowieka" - podkreśliła.

Prokurator przemawiała przez ponad dwie godziny (po niej głos zabiorą obrońcy). Na początku swego wystąpienia oceniła, że proces - choć trudny i skomplikowany - umożliwił ustalenie przyczyn i wskazanie winnych. "Odpowiedzialni za tę katastrofę są osoby oskarżone w tej sprawie" - powiedziała.

Podkreśliła, że choć bezpośrednią przyczyną zawalenia się hali był zalegający na dachu śnieg i lód, to jednak na katastrofę złożyły się błędy i zaniechania konkretnych ludzi od samego procesu projektowania, przez budowę, aż po użytkowanie pawilonu.

Zabrakło przestrzegania przepisów

"Zabrakło nie tylko zdrowego rozsądku, środków finansowych, ale przestrzegania przepisów" - wskazała i dodała, że hala stwarzała zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi już od chwili wybudowania jej.

Katowicka prokuratura okręgowa zamknęła śledztwo w tej sprawie latem 2008 r. Proces ruszył w maju 2009 r. Z 12 oskarżonych osób na ławie oskarżonych zasiada obecnie dziewięć - m.in. b. szefowie MTK i konstruktorzy hali. Jeden z 12 oskarżonych dobrowolnie poddał się karze, inny zmarł w trakcie procesu, a sprawa kolejnego została wyłączona do odrębnego postępowania ze względu na stan zdrowia.

Z opinii biegłych wynika, że główną przyczyną katastrofy były błędy w projekcie wykonawczym pawilonu. Odbiegał on znacząco od sporządzonego prawidłowo projektu budowlanego. Aby ograniczyć koszty, projektanci błędnie określili współczynnik kształtu dachu, błędnie też zaprojektowali przykrycie dachowe i słupy podtrzymujące konstrukcję.

Najsurowszej kary prokurator domaga się dla autora nadziemnej części projektu wykonawczego Jacka J., zarzucając mu umyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy oraz samej katastrofy.

Takie same zarzuty ciążą na autorze projektu konstrukcji żelbetowej Szczepanie K., który został wyłączony z głównej sprawy ze względu na stan zdrowia. Prokurator podkreśliła, że wykonanie projektu powierzono firmie, która nie miała w tym doświadczenia, a Jacek J. nie miał uprawnień projektanta.

Hala MTK od początku zdradzała swoje wady. Do pierwszej awarii doszło jeszcze w trakcie jej budowy - w styczniu 2000 r. Już wtedy konstrukcja dachu ugięła się pod naporem śniegu.

Sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy

Przedstawiciele generalnego wykonawcy hali - Arkadiusz J. i Andrzej C. - nie wpisali tego do dziennika budowy i nie powiadomili inspektora nadzoru budowlanego - podawała prokuratura.

Usłyszeli zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zaistnienia katastrofy budowlanej i sprowadzenia samej katastrofy. Dwa lata później dach hali znowu się ugiął, zerwały się śruby podtrzymujące dźwigary i konieczna była naprawa. Dokonano jej na podstawie ekspertyzy rzeczoznawcy budowlanego Grzegorza S.

Zdaniem prokuratury nie zweryfikował on całości obliczeń statycznych pawilonu, nie sprawdził pozostałych dźwigarów, a jedynie ten uszkodzony. Zdaniem oskarżenia, powinien był wystąpić o rozbiórkę pawilonu. Prokuratura zarzuca mu sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy.

Według prokuratury, kiedy na krótko przed katastrofą dach hali po raz kolejny ugiął się pod naporem śniegu, członkowie zarządu MTK - Bruce R. oraz Ryszard Z. i dyrektor techniczny spółki Adam H. mieli świadomość zagrożenia, a mimo to nie zrobili niczego, by je zażegnać. Wiedzieli, że to kolejna awaria dachu, a rzeczoznawca ostrzegał przed niebezpieczeństwem - mówiła Wychowałek-Szczygieł.

Zalecenia rzeczoznawcy, które oznaczały de facto wyłączenie hali z użytkowania nie zostały wykonane - dodała prokurator. Co prawda rozpoczęło się odśnieżanie dachu, ale zostało przerwane ze względu na wyczerpanie limitu środków na ten cel - wskazała. Prokuratura zarzuciła szefom MTK umyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy oraz nieumyślne doprowadzenie do niej.

Na ławie oskarżonych zasiadła też inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K.Prokuratura zarzuciła jej nieumyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy oraz niedopełnienie obowiązków na kilka lat przed katastrofą - powiadomiona w 2002 r. przez straż pożarną o ugięciu się dachu nie podjęła żadnych czynności w celu kontroli stanu budynku lub wyłączenie budynku z użytkowania.

Spośród oskarżonych do winy przyznał się tylko b. koordynator techniczny MTK Piotr I., który w dniu targów gołębi nie polecił otwarcia drzwi ewakuacyjnych, co jednak nie skutkowało śmiercią żadnego z poszkodowanych. Dobrowolnie poddał się karze za narażenie wielu osób na śmierć lub uszczerbek na zdrowiu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prokuratura chce od 6 do 10 lat więzienia dla winnych katastrofy hali MTK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!