XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prokurator Witold Niesiołowski zeznawał przed komisją śledczą do spraw Amber Gold

Prokurator Witold Niesiołowski zeznawał przed komisją śledczą do spraw Amber Gold
Amber Gold padło w 2012 r. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Prokurator Witold Niesiołowski powiedział w środę (9.11) przed komisją śledczą, że nie pamięta sprawy Amber Gold i działań, jakie w tej sprawie podejmowane były w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, w czasie gdy on tą prokuraturą kierował, działania te - jak mówił - zna z doniesień medialnych.

Witold Niesiołowski, obecnie prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, od 2008 r. do lutego 2011 r. kierował Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz, do której w końcu 2009 roku trafiło zawiadomienie Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie Amber Gold. W swoim wstępnym oświadczeniu przed komisją śledczą prok. Niesiołowski powiedział, że w tamtym okresie w podległej mu jednostce prokuratury było około tysiąca spraw.

- Sprawy dotyczącej spółki Amber Gold w zakresie w jakim wpłynęła, jakie były realizowane czynności, co ja w niej robiłem, po prostu nie pamiętam. Z uwagi na ilość spraw wpływających do tej jednostki wydawało się chyba w tym okresie, że to była zwykła, pospolita sprawa - powiedział prokurator Niesiołowski.

- Moja wiedza w zakresie działań podejmowanych w Prokuratorze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku w tym zakresie pochodzi wyłącznie ze środków masowego przekazu - zaznaczył.

Dodał, że tylko podstawie doniesień medialnych wie, że sprawa ta wpłynęła do podległej mu jednostki prokuratury pod koniec grudnia 2009, "z innej jednostki organizacyjnej prokuratury", bo KNF zawiadomiła niewłaściwą jednostkę.

- Sprawa ta w sposób losowy trafiła do prokurator Barbary Kijanko - powiedział Niesiołowski.

Mówił, że wszystkie takie sprawy były przydzielane w sposób losowy.

- Mogła zostać przydzielona innemu prokuratorowi, jeśli wpłynęłaby jeden dzień później, lub jeden dzień szybciej - zaznaczył. 

Prok. Niesiołowski pytany o to, jakie czynności dokładnie podjęła prokurator-referent Barbara Kijanko pomiędzy zawiadomieniem KNF z 15 grudnia 2009 r. a odmową wszczęcia śledztwa w styczniu 2010 r. powiedział, że "sprawy nie pamięta".

- Nie pamiętam również jakie czynności w tej sprawie podejmował prokurator-referent sprawy oraz ja w ramach sprawowanego nadzoru - stwierdził Niesiołowski.

Dodał, że nadzór prokuratora przełożonego może mieć różne formy.

- Może mieć oczywiście formę najbardziej bezpośrednią, czyli osobiste zapoznanie się z całością akt sprawy. W realiach takiej prokuratury jest to niemożliwe; około tysiąca spraw otwartych w obiegu i 500 spraw zawieszonych - zaznaczył.

Prok. Niesiołowski wskazał, że nadzór może polegać również na przyjęciu referatu, relacji prokuratora-referenta sprawy.

- Na zasadach zaufania zakładamy, że referent sprawy mówi co zrobił i jest to zgodne z prawdą. Jak w tej sytuacji to przebiegało nie wiem, nie pamiętam - powiedział Niesiołowski.

Przewodnicząca komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) podkreśliła, że KNF wielokrotnie zgłaszała się do Amber Gold o udostępnienie danych (m.in. umów i kontraktów na obrót i przechowywanie złota), ale "była zwodzona" i nie otrzymała żadnych odpowiedzi.

- Czy pan może powiedzieć opinii publicznej, czy z przepisów regulaminu, tj. Kodeksu Postępowania Karnego wynika obowiązek zweryfikowania (przez prokuratora-referenta) każdego faktu zawartego w uzasadnionym zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa - pytała szefowa komisji śledczej.

Prok. Niesiołowski odparł, że prokurator-referent powinien "oczywiście zweryfikować wszystko, to co jest w zawiadomieniu o przestępstwie".

- Jeżeli prokurator-referent prowadzi czynności sprawdzające nie wolno mu podejmować czynności procesowych w sprawie - dodał.

Wassermann dopytywała, czy w sytuacji, gdy prokurator-referent ma zawiadomienie w takiej treści, jakie złożyła KNF, "ma bardzo szczegółowo opisane informacje", to czy powinien wszcząć postępowanie sprawdzające czy śledztwo lub dochodzenie.

Prok. Niesiołowski odpowiadając wskazał, że prokurator-referent ocenia, czy zawiadomienie świadczy o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, gdyż "jest to przesłanka konieczna do wszczęcia postępowania".

- Jeśli prokurator-referent miałby wątpliwości czy ta przesłanka (...) została spełniona, to powinien zrealizować czynności sprawdzające, ewentualnie wezwać zawiadamiającego do uzupełnienia materiału - wskazał.

Wassermann poinformowała z kolei, iż z notatek urzędowych wynika, że prokurator-referent po wpłynięciu zawiadomienia od KNF zapoznała się za pośrednictwem internetu z ofertą Amber Gold oraz danymi spółki z KRS. Następnie wysłała pismo do szefa Amber Gold Marcina P., w którym zwróciła się o przesłanie regulaminu warunków oraz wzoru umowy dot. produktu o nazwie "Lokata w złoto". Szefowa komisji zaznaczyła jednocześnie, że prokurator-referent nie otrzymała na to pismo odpowiedzi dlatego wysłała pismo ponownie.

- Wie pan co jest następne? Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Czy tak się prowadzi postępowanie? - pytała Wassermann.

Prok. Niesiołowski pytany był także o kwestie umorzenia sprawy Amber Gold w sierpniu 2010 r.

Pierwotne zawiadomienie KNF w sprawie Amber Gold trafiło do PR Gdańsk-Wrzeszcz 30 grudnia 2009 r. W styczniu 2010 r. odmówiono wszczęcia śledztwa. Po zażaleniu KNF, w maju 2010 r. podjęto dochodzenie, które umorzono w sierpniu 2010 r.

Małgorzata Wassermann pytała jak to się stało, że Niesiołowski zaakceptował decyzję z 18 sierpnia 2010 r. prokurator-referent Barbary Kijanko o umorzeniu postępowania.

"Czy na dzień dzisiejszy uznałby pan, że to postępowanie było przeprowadzone w taki sposób, iż daje możliwość podjęcia decyzji końcowej" - pytała Wassermann.

"W tej chwili, z perspektywy czasu, mogę powiedzieć, że decyzja była przedwczesna" - stwierdził prok. Niesiołowski.

Wassermann wskazywała, że już w kwietniu 2010 r. gdańska prokuratura otrzymała od KNF informację m.in., że szef Amber Gold Marcin P. jest osobą karaną za oszustwo, ponadto na początku sierpnia wpłynęło kolejne pismo z KNF z informacją, że resort gospodarki wydał zakaz dla Amber Gold prowadzenia działalności w formie domu składowego.

"Wie pan co jest kolejną decyzją? 18 sierpnia jest postanowienie o umorzeniu dochodzenia" - mówiła szefowa komisji. Decyzja taka została podjęta - podkreślała Wassermann - pomimo kilku dodatkowych zawiadomień KNF i dwukrotnym przesłuchaniu Marcina P. przez policję, które nie dały odpowiedzi na żadne pytanie stawiane przez KNF.

Szefowa komisji śledczej zaznaczyła też, że w postanowieniu o umorzeniu postępowania prok. Kijanko, zwracała uwagę, że Amber Gold znajduje się pod jurysdykcją Ministerstwa Gospodarki zgodnie z ustawą o domach składowych. "Panie prokuratorze, mając od ponad tygodnia wiedzę, że Amber Gold jest skreślony jako dom składowy, prokurator jako koronny argument do umorzenia pisze, że w zasadzie KNF nie powinien się interesować tą firmą, bo to jest dom składowy i podlega pod Ministerstwo Gospodarki" - mówiła Wassermann.

Pytała w związku z tym Niesiołowskiego, jak to się stało, że on decyzję o umorzeniu postępowania "zaakceptował, podpisał i wysłał do sądu".

Prokurator odparł, że nie było możliwości, by ta decyzja była z nim konsultowana, gdyż niemal cały sierpień 2010 r. przebywał na urlopie. "Nie było takiej możliwości, abym ja uzgadniał końcową decyzję z prok. Kijanko" - podkreślił Niesiołowiski.

Wassermann dopytywała, czy prok. Kijanko mówiła nieprawdę zeznając, że decyzja o umorzeniu była konsultowana z Niesiołowskim. "Czy pan uzgadniał z prok. Kijanko sprawę przed podjęciem decyzji?" - pytała. "Nie ma takiej możliwości, choćby z faktu, że w tym czasie przebywałem na urlopie" - odparł Niesiołowski.

Zaznaczył jednak, że z treścią postanowienia prok. Kijanko o umorzeniu postępowania zapoznał się albo w momencie wysyłania akt do sądu, albo "w momencie, jak one wróciły z postanowieniem sądu o uwzględnieniu zażalenia" KNF.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Prokurator Witold Niesiołowski zeznawał przed komisją śledczą do spraw Amber Gold

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!