XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Projekt ustawy ws. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do konsultacji

Projekt ustawy ws. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do konsultacji
OSE: Najważniejszym celem zapewnienie dostępu do usług cyfrowych na równym poziomie wszystkim placówkom (fot.pixabay.com)

Projekt ustawy dotyczący Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) zostanie skierowany w lipcu do konsultacji publicznych - poinformował w Sejmie wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.

• Już w lipcu projekt ustawy dotyczący Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) zostanie skierowany do konsultacji publicznych.

• Zakładamy, że we wrześniu projekt ten trafi pod obrady wysokiej izby - powiedział Zagórski.

Odpowiadał na pytania posłów PiS: Piotra Olszówki, Jerzego Bieleckiego i Wojciecha Buczaka dotyczące budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

"Najważniejszym dla nas celem w OSE jest modernizacja polskiej szkoły, zapewnienie dostępu do usług cyfrowych na równym poziomie wszystkim placówkom w Polsce niezależnie od ich lokalizacji" - podkreślił Zagórski.

Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie OSE. Będzie to telekomunikacyjna sieć łącząca jednostki oświatowe, która zapewni im powszechny dostęp do usług i zasobów cyfrowych. W ramach OSE ma być możliwy dostęp do szerokopasmowego, szybkiego Internetu o przepustowości 100 Mb/s. "I co ważne, usługa ta będzie oferowana szkołom bezpłatnie" - podkreślił Zagórski.

Rząd postanowił w uchwale, że OSE będzie tworzona w latach 2018-2020. W tym czasie kolejne szkoły będą sukcesywnie podłączane do sieci OSE: w 2018 r. będzie podłączonych 1,5 tys. lokalizacji; w 2019 r. - do 12,7 tys. lokalizacji; w 2020 - do 19,5 tys. lokalizacji.

"Zamierzamy wykorzystać na tyle, na ile jest to możliwe istniejącą infrastrukturę, w tym także infrastrukturę Regionalnych Sieci Szerokopasmowych" - powiedział Zagórski. "Jesteśmy w kontakcie z marszałkami pięciu województw, którzy zadeklarowali ścisłą współpracę" - dodał.

"Szacujemy, że co najmniej w tych pięciu województwach będziemy dzierżawili, albo w innym systemie wykorzystywali pod potrzeby OSE infrastrukturę RSS. Zakładamy, że to obniży koszty planowanych inwestycji w sprawie OSE co najmniej o 15 proc., a prawdopodobnie więcej" - ocenił Zagórski.

Koszty utworzenia oraz funkcjonowania OSE (w tym dostarczania usług szkołom) zostaną pokryte z budżetu państwa oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt ustawy ws. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do konsultacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!