XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Projekt ustawy o POZ: Lekarz rodzinny z większymi kompetencjami

Projekt ustawy o POZ: Lekarz rodzinny z większymi kompetencjami
W ocenie MZ istnieje potrzeba usprawnienia POZ i zapewnienia zintegrowanej opieki całej populacji (Fot. Arch.)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało niedawno założenia do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, które mają zmienić organizację pracy w POZ. Jak zaznacza Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, kierunek zmian wydaje się dobry.

Z dostępnych danych wynika, że do 2060 roku liczba seniorów w naszym kraju ulegnie podwojeniu. Zwiększy się także liczba pacjentów przewlekle chorych. Zachodzi zatem uzasadniona potrzeba usprawnienia POZ i zapewnienia zintegrowanej opieki, nie tylko dla seniorów, ale także dla całej populacji.

Biorąc te czynniki pod uwagę resort zdrowia w założeniach do projektu Ustawy o POZ postawił na lekarza rodzinnego. Z założeń wynika bowiem, że lekarz ten stanie się koordynatorem opieki zdrowotnej, która zostanie połączona z innymi częściami systemu.

Dodatkowo zwiększona ma zostać rola profilaktyki i edukacji zdrowotnej, a opieka medyczna nabrać wymiaru kompleksowości i zostać ukierunkowana na pacjenta i społeczność lokalną.

Zmiany te pozytywnie odbiera Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, która zaznacza, że mimo iż podstawowa opieka zdrowotna w Polsce jest oceniana jako stosunkowo dobrze funkcjonująca część systemu ochrony zdrowia, to - dla jej rozwoju -uzasadnione jest przygotowanie i wdrożenie ustawy zwiększającej rolę POZ.

Prezes Janicka dodaje, że Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia od wielu lat wnosiło o konieczność podniesienia rangi podstawowej opieki zdrowotnej w zintegrowanym systemie ochrony zdrowia w Polsce. W jej ocenie zostanie to, jak się wydaje, zrealizowane.

Także prezes Krajewski popiera proponowane kierunki zmian. Jak podkreśla, od dawna wiadomo, że specjalistyka nie wpływa na zmniejszenie śmiertelności w ogólnej populacji. Taką rolę przypisuje się lekarzowi POZ. Dlatego skierowanie głównego nurtu opieki medycznej na lekarza pierwszego kontaktu i powierzenie podstawowej opiece zdrowotnej zadania zaspokajania 90 proc. potrzeb zdrowotnych pacjentów zgłaszających się do systemu, jest przez lekarzy rodzinnych odbierane bardzo pozytywnie.

Więcej czytaj na Rynekzdrowia.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt ustawy o POZ: Lekarz rodzinny z większymi kompetencjami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!