XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premier spotka się z rezydentami, gdy ci zakończą protest

Premier spotka się z rezydentami, gdy ci zakończą protest
Wywiązujemy ze wszystkich tych postulatów, których oczekują dzisiaj rezydenci - powiedziała premier Beata Szydło (fot.shutterstock)

Rząd realizuje postulaty młodych medyków - nakłady na zdrowie będą rosły, zaplanowano podwyżki – powiedziała premier Beata Szydło.

• Rząd na wtorkowym (24 października) posiedzeniu zajmie się projektem, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. – poinformowała Szydło.

• Zapowiedziała, że spotka się z rezydentami, gdy zakończą protest.

• Premier powiedziała, że nie znajduje podstaw do protestu rezydentów

W rozmowie w TVN24 szefowa rządu podkreśliła, że rząd realizuje postulaty młodych medyków - nakłady na zdrowie będą rosły, zaplanowano podwyżki.

"Powiedzieliśmy tak: słuchamy uważnie, co państwo do nas mówicie. Powiedzieliście, że chcecie zwiększenia nakładów na służbę zdrowia - dzisiaj na rządzie będzie projekt ustawy gwarantującej 6 proc. PKB na służbę zdrowia w ciągu kilku lat" - wskazała. "Zwiększenie wynagrodzeń rezydentów - jest przygotowane przez ministra Konstantego Radziwiłła rozporządzenie, które takie podwyżki przewiduje. Zwiększenie wynagrodzeń dla innych zawodów medycznych - jest ustawa o minimalnym wynagrodzeniu" - wyliczała szefowa rządu.

Czytaj też: Wynagrodzenia dla rezydentów w formie stypendium? Ale młodzi lekarze muszą zostać w Polsce

"My się wywiązujemy ze wszystkich tych postulatów, których oczekują dzisiaj rezydenci" - podkreśliła.

Premier powiedziała, że "nie znajduje podstaw do protestu" rezydentów. "W rozmowie ze mną rezydenci pokazali trzy postulaty: zwiększenie nakładów na służbę zdrowia - jest, zwiększenie ich wynagrodzeń - jest, i przyjrzenie się wynagrodzeniom innych grup zawodowych - wszystko to jest. Trzeba usiąść do stołu" - stwierdziła.

Nawiązując do uwagi, że rezydenci chcą szybszego wzrostu środków, premier powiedziała: "mogę powiedzieć, że chcę być jutro mistrzem świata w skoku wzwyż i nie będę. (…) Budżet ma określone możliwości. Tak trzeba na to patrzeć. (…) 6 proc. PKB to duża kwota".

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu w czwartek. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekazał w minionym tygodniu, że premier zadeklarowała, że będą analizy ws. ewentualnego szybszego osiągnięcia 6 proc. PKB. W poniedziałek Radziwiłł powiedział mediom, że "nie gwarantuje", że Rada Ministrów będzie się zajmować projektem w najbliższy wtorek, zaznaczając, że "w najmniejszym stopniu nie zagraża to projektowi i jego dalszym losom".

Rezydenci domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w szybszym tempie niż proponuje rząd; chcą także powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej. Protestują od 2 października, prowadzą głodówkę m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Lesznie i Gdańsku.

MZ podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. Wskazuje także m.in., że w sierpniu weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. Minister zdrowia zapowiedział, że wszyscy rezydenci otrzymają podwyżki od 400 do 500 zł miesięcznie (z wyrównaniem od 1 lipca), a od przyszłego roku dostaną kolejną podwyżkę. Ponadto, zgodnie z projektem rozporządzenia MZ rezydenci, którzy rozpoczną szkolenie w deficytowych dziedzinach medycyny, będą otrzymywali tzw. dodatek motywacyjny w wysokości 1200 zł brutto.

Szef MZ przypominał w poniedziałek, że od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury. Wskazywał, że rozważane są różne scenariusze, także taki, by wynagrodzenia na rezydentury były wypłacane w formie stypendium i lekarze musieliby je odpracować w Polsce. Minister podkreśla, że rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie.

Pytana o propozycje zmian dotyczących rezydentur, szefowa rządu powiedziała we wtorek, iż jest to "temat, który pojawia się w dyskusji na temat tego, co możemy zrobić, by poprawić sytuację - z jednej strony pracowników służby zdrowia, rezydentów, ale również rozwiązać ogromny problem (…), że część osób po ukończeniu studiów medycznych (...) wyjeżdża z Polski po zdobyciu specjalizacji".

Premier wskazała, że "rezydentura pojawiła się w pewnym momencie jako dodatkowa możliwość dokształcania". "To są pieniądze, które są wypłacane z budżetu państwa. Jeżeli przeznaczamy pieniądze na kształcenie lekarzy, to po pierwsze - państwo ma prawo decydować o tym, jaka jest ilość rezydentur i jakie specjalizacje. Z drugiej strony, jeśli wykładamy pieniądze na kształcenie i rezydentury, to należy się zastanowić, czy jeżeli ktoś skorzysta z rezydentury i od razu wyjeżdża za granicę, to czy nie powinien pieniędzy zwrócić" - powiedziała premier. "To jest kwestia do dyskusji" - zaznaczyła.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier spotka się z rezydentami, gdy ci zakończą protest

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!