Partnerzy portalu

Prawo oświatowe likwidacja gimnazjów: samorządy zebrały postulaty i pretensje

  • MN
  • 26 października 2016 - 16:44
Prawo oświatowe likwidacja gimnazjów: samorządy zebrały postulaty i pretensje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
• Jednym z planowanych projektów ustaw zmieniających system oświaty będzie prawo oświatowe.
• Dokument, przedstawiający m.in. zapisy dotyczące wychowania przedszkolnego i zarządzania placówkami oświatowymi, w połowie września trafił do konsultacji.
• Swoją ocenę na ten temat przedstawiła strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jest negatywna.

- Strona samorządowa, po zapoznaniu się z udzielonymi podczas posiedzeń Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziami na wniesione postulaty i uwagi, podtrzymuje swoje stanowisko i negatywnie opiniuje dwa przedłożone projekty ustaw: Prawo oświatowe i przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe – czytamy w opinii z 26 października.

W dokumencie sygnowanym przez Marka Olszewskiego, współprzewodniczącego KWRiST ze strony samorządowej, czytamy o szeregu powodów, dla których wydano negatywną opinię.

Jednym z problemów jest brak czasu na przeprowadzenie lokalnych kampanii informacyjnych dla uczniów i ich rodziców, dotyczących projektowanych zmian oraz na konsultowanie projektu nowej sieci szkół. Strona samorządowa zwraca też uwagę na brak projektów aktów wykonawczych, niezbędnych do przeprowadzenia zmian zaproponowanych w analizowanych projektach ustaw.

Innym powodem negatywnej oceny jest brak projektu ustawy o finansowaniu oświaty, a także brak w projekcie budżetu państwa środków na pokrycie wydatków koniecznych do wdrożenia nowej struktury związanej m.in. ze zmianami kadrowymi i realizacji przez administrację samorządową zadań związanych z wdrażaniem proponowanej reformy.

Zobacz projekt ustawy prawo oświatowe

W dokumencie zwrócono też uwagę na problem. kumulacji trzech roczników kalendarzowych w roku szkolnym 2019/2020 oraz niejasności w zakresie organizacji kształcenia zawodowego czy szkolenia sportowego dzieci.

- Jednocześnie strona samorządowa ponawia negatywną opinię dotyczącą poszerzenia uprawnień kuratora oświaty w zakresie kształtowania sieci szkolnej i arkuszy organizacyjnych placówek oświatowych, co narusza zasadę pomocniczości i odbiera samorządom prawo decydowania o sposobie wykonywania zadań własnych w ramach regulacji ustawowych – czytamy w podsumowaniu. 

Opinia strony samorządowej KWRiST dostępna w załączniku. 

DO POBRANIA
Opinia Strony Samorządowej - Prawo oświatowe
411.29 KB format pliku: PDF
TAGI

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!