Pracodawcy z rezerwą o obietnicach głównych partii

Pracodawcy z rezerwą o obietnicach głównych partii
Fot. Shutterstock.com

Największe organizacje zrzeszające przedsiębiorców zwracają uwagę, że propozycje wyborcze PO i PiS są mało szczegółowe i nie wskazują źródeł ich finansowania, co nakazuje odnosić się do nich ze sporym dystansem.

„Dużo haseł, mało szczegółów, które zawsze są decydujące dla oceny nawet słusznych postulatów. Wiele istotnych kwestii w ogóle nie zostało też poruszone” - tak propozycje, jakie zostały zaprezentowane podczas konwencji wyborczych dwóch największych partii ocenia organizacja Pracodawcy RP. Generalna konkluzja największej organizacji pracodawców w naszym kraju jest taka, że trwa licytacja, kto więcej Polaków ześle na bezrobocie, obiecując wyższą stawkę płacy minimalnej.

Z kolei Konfederacja Lewiatan podkreśla, że w obu programach znalazło się wiele propozycji mających na celu podnoszenie jakości życia obywateli, m.in.: obniżenie podatków dla najuboższych, dopłaty do dzieci i leków, poprawa sytuacji pracowników. Jednak w obu przypadkach brakuje wskazania kosztów tych zmian i źródeł ich finansowania.

O czym nie mówiono na konwencjach?

Według Lewiatana brakuje także odniesienia do wyzwań, które stoją przed Polską w dłuższej perspektywie - wejścia do strefy euro, polityki energetycznej. W przypadku PO przemilczane zostały kluczowe kwestie górnictwa i rolnictwa, a propozycje PiS petryfikują obecną patologiczną sytuację w tych sektorach.

Zdaniem Pracodawców RP na konwencji programowej PO nie pojawiły się konkretne rozwiązania, które mogłyby w namacalny sposób przyczynić się do poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców i rozwoju przedsiębiorczości.

Pomoc dla przedsiębiorców

Z kolei na konwencji PiS padły propozycje zmian legislacyjnych, których celem miałby być rozwój przedsiębiorczości, a także obietnice ciągłego wspierania przedsiębiorców, umożliwienia szybszej rejestracji firm, zapewnienia szeregu ulg w pierwszych dwóch latach prowadzenia działalności.

Najważniejszym punktem wystąpienia Beaty Szydło, kandydatki PiS na premiera, była propozycja obniżenia podatku CIT dla małych przedsiębiorstw do 15 proc. oraz wprowadzenia podwójnej ulgi inwestycyjnej dla podmiotów implementujących w swoich firmach nowe technologie. Na konwencji PiS zapowiedziano też niezwykle istotne z punktu widzenia przedsiębiorców uszczelnienie systemu podatkowego oraz skuteczniejszą walkę z procederem wyłudzania podatku od towarów i usług. Propozycje te organizacja ocenia pozytywnie, choć zaznacza, że otwarte jest pytanie o szczegóły.

Konfederacja Lewiatan ocenia, że partie polityczne, zmuszone toczącą się debatą publiczną na temat rynku pracy, wysokości obciążeń podatkowych, deficytu budżetowego czy kształtów systemów emerytalnego i ochrony zdrowia, przedstawiły staranniej niż wcześniej przygotowane programy na kolejną kadencję parlamentu. - To należy jednoznacznie ocenić pozytywnie. Wierzymy, że oznacza to zobowiązanie do realizacji w przyszłości obietnic wyborczych - czytamy na stronie Lewiatana.

Do zalet obu programów największych partii Lewiatan zalicza pomysły dotyczące wspierania funkcjonowania firm w pierwszym okresie działalności i deklaracje dotyczące niepodnoszenia obciążeń podatkowych. Organizacja pozytywnie ocenia też propozycję PO dotyczącą uproszczenia systemu podatkowego oraz likwidację składek do ZUS i NFZ. Zastrzega jednak, że nie jest jasne czym składki miałyby zostać zastąpione i jak po zlikwidowaniu składek do ZUS i NFZ, wpływy budżetowe miałyby być rekompensowane i jak odprowadzana byłaby część składki odkładana w OFE.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracodawcy z rezerwą o obietnicach głównych partii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!