XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstanie Muzeum Sejmu Polskiego

Powstanie Muzeum Sejmu Polskiego
Muzeum będzie pokazywać Polskę jako jedną z ojczyzn parlamentaryzmu na kontynencie europejskim (Sejm, fot.wikipedia.org/Kpalion)

Projekt nowego Muzeum Sejmu Polskiego ma opisywać historię polskiego parlamentaryzmu od czasów najdawniejszych do dzisiaj; to jedna z inicjatyw związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości - zapowiada w komunikacie Kancelaria Sejmu.

W nowym Muzeum Sejmu Polskiego mają się znaleźć unikatowe zbiory z I Rzeczypospolitej dotyczące Sejmu i sejmików szlacheckich, dokumenty z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, nieprezentowane wcześniej eksponaty ilustrujące prace Sejmu XX-lecia międzywojennego, a także obiekty z okresu PRL i III Rzeczypospolitej. Główną ideą nowej placówki ma być edukacja oraz popularyzacja "postawy obywatelskiej, patriotycznej i propaństwowej".

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że projekt jest jedną z inicjatyw związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

"Będziemy starali się też zachęcić wszystkich Polaków do poszukiwania i dzielenia się z nami swoimi znaleziskami związanymi z Sejmem. Setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowy moment w naszej historii. Chcemy jak najszerszego zaangażowania w to wydarzenie. A przeszukując domowe archiwa i zakamarki nierzadko można trafić na prawdziwe skarby" - podkreślił marszałek Kuchciński, cytowany w komunikacie przez służby prasowe Sejmu.

Zaznaczył, że muzeum będzie pokazywać Polskę jako jedną z ojczyzn parlamentaryzmu na kontynencie europejskim, w pewnym okresie znacznie wyprzedzającym w tym względzie inne państwa Europy.

Kancelaria Sejmu zapowiada, że muzeum będzie opisywać historię polskiego parlamentaryzmu od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Podkreśla, że będzie to miejsce nowoczesne, które w sposób atrakcyjny wykorzysta cyfrowe reprodukcje i interaktywne nośniki ekspozycyjne. "Za pomocą połączenia klasycznych sposobów prezentacji źródeł historycznych oraz nowatorskich technik audiowizualnych, zwiedzający stanie się świadkiem materializacji zjawisk i procesów z dziejów Sejmu" - podkreślono.

Według informacji Kancelarii Sejmu zasadniczy nacisk w narracji ekspozycyjnej zostanie położony na dzieje instytucji oraz losy wybitnych postaci związanych z Sejmem. "Muzeum scharakteryzuje genezę Sejmu od czasów zgromadzeń protoparlamentarnych, wieców słowiańskich, zgromadzeń możnych i rycerstwa, miejsca prac Sejmu, znaczenie sejmików szlacheckich, sposób zwoływania oraz obradowania Sejmu walnego. Przedstawione będą także pomniki prawa polskiego, stanowiące dorobek prac Sejmu - z Aktem Unii Lubelskiej i Konstytucją 3 Maja na czele" - podkreślono.

Zapowiedziano, że okres rozbiorowy zobrazowany zostanie jako czas, w którym w doktrynie politycznej utrwala się przekonanie o niezbędności suwerennego Sejmu, jako instytucji gwarantującej kształtowanie kultury obywatelskiej w przyszłej niepodległej Polsce. "Zilustrowane zostaną dzieje Sejmu Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, a także udział Polaków w pracach parlamentów państw zaborczych" - dodaje Kancelaria Sejmu.

Muzeum Sejmu Polskiego ma przedstawić też znaczenie Sejmu i Senatu II Rzeczypospolitej, jako platformy procesów integracyjnych ówczesnego społeczeństwa oraz krystalizacji sfery publicznej. "Szczególna uwaga poświęcona zostanie Sejmowi Ustawodawczemu, którego spuścizna stworzyła filary ustrojowe nowoczesnej demokracji" - podano.

"Sejm w okresie pierwszych lat powojennych i PRL to z kolei fasadowość przecząca zasadzie suwerenności narodu, niepodległości państwa i demokracji. Muzeum skupi się na prezentowaniu takich momentów z czasów komunistycznej dyktatury, które pokażą determinację opozycji politycznej w walce o niepodległość i przestrzeganie praw oraz swobód obywatelskich. Uwzględnione zostaną także instytucje quasiparlamentarne funkcjonujące na emigracji, jako że to tam została przechowana tradycja polskiego parlamentaryzmu" - czytamy w komunikacie.

Muzeum ma przedstawić Sejm III Rzeczypospolitej, "który - mimo uchybień i wyzwań związanych z przebiegiem transformacji ustrojowej - potrafił stworzyć zarys programu odbudowy wolnej i suwerennej ojczyzny". Podkreślono, że Muzeum Sejmu Polskiego zilustruje "trudną i skomplikowaną, ale zakończoną sukcesem drogę odwrotu od państwa totalitarnego i powrotu do Rzeczypospolitej, w której naród sprawuje władzę w suwerennym i niezależnym państwie za pomocą demokratycznych procedur".

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie Muzeum Sejmu Polskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!